A dszhalak etetse
Mivel ez egy horgszportl, ezrt az elejn szeretnm felhvni a figyelmet hrom fontos dologra az akvriumi halak etetsvel kapcsolatban. Az els szm szably, hogy ne hasznljunk cszlit! Msodsorban, nem kell koncentrlt etetst csinlni, vgl, de nem utolssorban, a fldes szunyi nem nyer! A viccet flretve, az akvarisztikban megvan az a nagy elnynk a horgszattal ellenttben, hogy sajt szemnkkel ltjuk, hogy azt, amit etetnk valban meg is eszik-e a halak. Ezt ugye a tparton csak sejtjk, vagy inkbb csak remljk. Mivel sajt szemnkkel tapasztaljuk mi az, amit szeretnek s mi az, amit kevsb, gyorsan kialakthatunk egy vltozatos, halaink ltal kedvelt trendet. Dszhalaink etetse az akvarisztika egyik legrdekesebb mozzanata. Ilyenkor pikkelyes kedvenceink meglnklnek, mg a rejtzkd halak is elbjnak rejtekkbl. Egyms ell kapkodjk el az alhull, finomabbnl-finomabb falatokat, vagy hosszasan kergetznek egy-egy csbt darabbal a szjukban. Felemel rzs azt tapasztalni, hogy az eleinte oly flnk akvriumlakk lassan nem csakhogy megszokjk jelenltnket, de kzeledsnkre olyan lzba jnnek, mint az eb, aki hazatr gazdjt dvzli. Lssuk teht, miknt tudunk leginkbb halaink kedvben jrni.
A halaknak knlt tpllk minsge s mennyisge fontos tnyez. Csupn annyi tpllkra van szksgk, amennyit nhny perc alatt el tudnak fogyasztani. A maradkbl szennyezds lesz, bomlsa fogyasztja az akvrium oxignkszlett s mrgezi a vizet. Vletlen balesetek elfordulhatnak, ilyenkor vzporszvval vagy vzleszv csvel knnyen kiszvhatjuk az aljzatrl a felesleges elesget. Semmikpp ne hagyjuk ott, mert rengeteg krt okozhatunk vele, ami akr a halaink letbe is kerlhet.
A halak viszonylag jl brjk a koplalst. Pr napig, akr egy htig is elkeresglnek, de hosszabb idre azrt ne hagyjuk ket tlen. Vagyis ha tbb hetes bojlis trra utazunk, gondoskodjunk tpllsukrl. Az semmikpp sem j megolds, hogy induls eltt degeszre etetjk ket, mert nem fognak tudni sokkal tbbet enni, mint amennyit egybknt is szoktak. A maradk az aljzaton fog elbomlani. Csak annyit adjunk, amennyit egybknt is szoktunk. Hosszabb tvollt esetn ignybe vehetnk emberi vagy gpi segtsget. Amennyiben a szomszd Rzsika nnit bzzuk meg, nagy az eslye annak, hogy azonnal hzkrra venn „vzna” halainkat. Megelzend a bajt, mrjk ki elre a napi adagokat, mondjuk kls kupakokba. Ezzel a mdszerrel elkerlhetjk azt, hogy hazatrtnkkor egy tletetett s bebdsdtt akvrium vrjon minket. Esetleg beruhzhatunk egy automata etetre is. Ezt ajnlatos egy pr nappal az induls eltt bezemelni, hogy ellenrizhessk mkdst, s hogy bellthassuk a megfelel mennyisg adagokat.
|
Az automata etet rendszert rdemes letesztelni les bevets eltt…
|
A dszhalak j egszsge nagymrtkben fgg a helyes tpllstl. A megfelel tpllk kivlasztshoz ismernnk kell halaink termszetes tpllkait s testfelptst. A termszetben ltalban rovarok s lrvik, frgek, algk, nvnyek, gymlcsk alkotjk a dszhalak trendjt. A melesgek ltalban e tpllkok kivltsra szolglnak. A halak testfelptsbl addan hrom tpllkozsi formt klnbztetnk meg. Az egyenes ht, fels szjllsak a vz felsznrl csipegetnek, a hajltott ht- s hasvonalak kzpen ll szjjal inkbb a vzkzt tpllkoznak, mg a lapos has lefel irnyul szj halak inkbb a talajrl keresglnek.
|
Fels szjlls hal a guppi (Poecilia Lebistes reticulata)…
|
|
Kzplls szjra j plda a neonhal (Paracheirodon innesi)…
|
|
Egy als szjlls hal (Synodontis multipunctatus)…
|
A dszhalak tpllkait ngy f csoportra oszthatjuk.
- Szraz melesgek
- Szrtott vagy liofilizlt termszetes elesgek
- Fagyasztott elesgek
- l elesgek
1. Szraz melesgek
A klnbz halak, a ragadozk, a nvnyevk vagy a mindenevk, a felnttek s az ivadkok szmra egyarnt ltezik megfelel elesg lemezes, granullt vagy tabletta formjban s ezeken bell is szdt vlasztk z- s beltartalommal. A knlat egy rsze mr az ruhzban is elrhet.
Lemezes dszhaltp
Magas tprtk, vitaminokkal dstott univerzlis elesg. Etetskor pr percig a vz felsznn lebeg, ezltal a fels szjlls halak knyelmesen fogyasztjk, ksbb lassan sllyedve az egsz vzoszlopot bejrva a fenkre sllyed. gy a kzp- s az als szjlls halaknak is adhat. Sztmorzsolva az ivadkhalak is kpesek elfogyasztani.
sszettel:
Nyers fehrje: 40%
Emszthet fehrje: 38%
Nedvessg: 6%
Nyers zsr 2,5%
1 literes s 120 ml-es kiszerelsben kaphat a Haldord ruhzban.
|
Lemezes dszhaltp…
|
Szemcss dszhaltp
Als szjlls, fknt vzfenkrl tpllkoz dszhalaknak kszlt elesg. Ilyenek pldul a Corydorasok, kznsges nevkn pnclos harcsk vagy hzmesterhalak, melyek tartsa viszonylag knny. A fenk lland turklsval, a lesllyedt maradk elfogyasztsval rengeteg munkt takartanak meg neknk, ezrt tartsuk a legtbb akvriumban ajnlott.
|
Corydoras aeneus, avagy a „hzmesterhal”…
|
llati s nvnyi fehrjket, vitaminokat, svnyi anyagokat tartalmaz, amelyek nlklzhetetlenek az egszsges dszhalak tartshoz. A sznezs clja, hogy halaink knnyebben megtalljk az aljzat kz szorult szemcsket. Az elesg felkutatsa kivl elfoglaltsgot nyjt kedvenceinknek. Etetskor naponta egy alkalommal annyit szrjunk a medencbe, amennyit a halak nhny perc alatt elfogyasztanak.
sszettel:
Nyersfehrje: 20%
Nedvessg: 10%
Literes s 120 ml-es kiszerelsben kaphat a Haldord ruhzban.
|
Szemcss dszhalp…
|
Az eddig felsorolt elesgek univerzlis, a legtbb halfajnak etethet tpllkok. Kszlnek azonban specilis, kifejezetten egy adott halfaj ignyihez igazod elesgek is. Ilyen pldul a sgrtp vagy az aranyhaltp, de kifejezetten ivadk- s nvendkhalak rszre is fejlesztettek ki melesget.
Rio Aranyhaltp
Als szjlls, fknt vzfenkrl tpllkoz dszhalaknak kszlt kivl minsg elesg. A mikro pelletek magas halliszt tartalmt kifejezetten akvriumban vagy kerti tban tartott aranyhalak ignyeihez igaztottk. Kivl horgsz etetanyag adalk, s br apr mrete miatt nem szelektl, sokig helyben tartja a halakat. Horgszataim sorn gyakran cszlizom kukoricval, vagy csontival vegytve. Halkan jegyzem meg, hogy olcsbb, mint a legtbb horgszpellet.
sszettel:
Nyersfehrje: 46%
Nedvessg: 8,9%
Nyers zsr: 15,1%
Hamu: 9,8%
1 literes s 120 ml-es kiszerelsben kaphat a Haldord ruhzban.
|
Az aranyhaltp kivl etetanyag adalk (1 literes, vdrs kiszerels)…
|
2. Szrtott vagy liofilizlt termszetes elesgek
A liofilizls a ma ltez legkorszerbb szrtsi eljrs, mellyel a lehet legkisebb krosodssal szrthat a tpllk. A liofilizls lnyege, hogy az elesget lefagyaszts utn, vkuumtrben fosztjk meg vztartalmtl. Az eljrs drgbb ugyan, mint a szrts, de a vgeredmny sszehasonlthatatlanul jobb minsg lesz, mivel megmarad az eredeti z, vitamin- s rosttartalom. Nem vletlen, hogy az rhajsok is liofilizlt teleket fogyasztanak az rben.
|
Remlem, ma liofilizlt gulysleves lesz vacsorra……
|
Lio tubifex
Fagyasztva szrtott (liofilizlt) csvj freg (tubifex). A csvj freg 1-7 cm hossz, vkony gyrsfreg, a fldigiliszta vzi rokona. Ahol tmegesen fordul el, az iszapbl kill himbldz sr fregtelep, nemegyszer rzsaszn, hullmz sznyeget alkot. A kis kockkba prselt elesget sztmorzsolva, vagy akr az akvrium oldalra tapasztva knlhatjuk halainknak. Napi 1-3 alkalommal annyit etessnk, amennyit halaink pr perc alatt elfogyasztanak.
sszettel:
Nyers fehrje: 41%
Nedvessg: 6,7%
Nyers zsr: 16,3%
Literes s 120 ml-es kiszerelsben megtallhat a Haldord ruhzban.
|
Liofilizlt tubifex kocka…
|
Lio vrs sznyoglrva (Chironomus)
A horgszok krben „misztikus-szuper-adusz” csalinak elknyvelt elesg nem maradhat ki a dszhalak trendjbl sem. Ezt az elesget keresik legszvesebben termszetes krnyezetkben is a halak. A mirtre a vlasz a magas fehrjetartalomban s a halak szmra ellenllhatatlan zben rejlik. Viszonylag nagy mrete miatt kistermet dszhalaknak rdemes kicsit sztmorzsolni.
sszettel:
Fehrje: 60%
Sznhidrt: 10%
Zsr: 10%
svnyi anyag: 10%
Kitin: 1,5%
Nedvessg: 6%
Literes s 120 ml-es kiszerelsben kaphat a Haldord ruhzban.
|
A misztikus vrs sznyoglrva liofilizlva…
|
Szrtott vzibolha (Daphnia)
A halak termszetes lhelyein nagy mennyisgben megtallhat gascsp rkok. A haznkban forgalmazott szrtott vzibolhk a volt Szovjet tagllamok, cukorgyrainak derttavaibl szrmaznak. Magas kitintartalm, sokig a vz tetejn lebeg kiegszt elesg. Fels szjlls dszhalak rszre adhat tpllk. Sokan hasznljk a tsks bolharkkal egyetemben bojli adalkknt is, igen nagy eredmnnyel. Arra azonban vigyzni kell, hogy ha tl sokat adunk a bojlikeverkhez, lebegv teszi azt.
sszettel:
Nyersfehrje: 30,3%
Nedvessg: 7,9%
Nyers zsr: 3,5%
1 literes s 120 ml-es kiszerelsben kaphat a Haldord ruhzban.
|
A szrtott vzibolha a tbbi szrtott elesggel egyetemben j bojli alapanyag…
|
Tabletts elesgek
Hatalmas a vlasztk a klnbz tabletts termkekbl. Clszer az akvrium vegre tapasztani, gy az etets mg ltvnyosabb.
|
Alaposan megfigyelhetjk halainkat…
|
|
Az Amano garnlk (Caridina Japonica) kivl takart munkt vgez…
|
3. Fagyasztott termszetes elesgek
Igen j minsg elesgek, ltalban kis kockkban adagolva.
Ltezik belle vrs, fehr s fekete sznyoglrva, vzibolha, tubifex, krill, trpusi mix s mg sok egyb, mi hal szem-szjnak ingere. Nagy elnye, hogy llaga, ze a lehet legjobban hasonlt a termszetes elesgekhez, s hogy sokig elll a mlyhtben. Ezrt bven lehet belle tartalkolni. Egy-egy fagyott kockt a vzbe, vagy az akvrium vegre nyomva folyamatosan olddik, hosszan tart elfoglaltsgot nyjtva halainknak. Ajnlott a mg nem ismert tpusokat egy kis tlkban felolvasztva kiprblni. Ha tlsgosan sznezi a vizet rdemes a ksbbiekben is kln kiolvasztani, s egy teaszrben tmosni. Ezutn bemosni az akvrium vizbe, gy nem visznk feleslegesen szennyezdst az akvriumba.
|
Fagyasztott elesg…
|
Ltezik fagyasztott hal is a kereskedsekben, ami inkbb teknsk etetsre szolgl, de egyes ragadoz halfajok elfogadjk ezt is.
4. l termszetes elesgek
Sok akvarista eskszik rjuk, msok messzirl elkerlik. Az igazi nagy elnye frissessgben rejlik. Htrnya viszont, hogy rengeteg fertzs bevihet vele az akvriumba. Sokszor a frissen begyjttt tubifex vagy sznyoglrva egy szennyvzkifoly kzvetlen kzelbl szrmazik. Teht ha szeretnnk l elesggel etetni, ajnlatos eltte j alaposan tmosni. Sajnos azonban a lrvk kztigazdaknt hordozhatjk egyes hallskdk lrvit, amelyen a moss nem sokat segt.
|
A fekete sznyoglrva a csp sznyogok (Culicidae) csaldjba tartozik…
|
|
Tubifex…
|
Kszthetnk azonban mi magunk is fekete sznyoglrva tenyszetet. Nem kell ms hozz, csak egy esvzzel teli hord vagy dzsa. ntsnk bele egy kevske srtett tejet, mert ez beindt egy folyamatot, melynek sorn olyan csills egysejtek szaporodnak el benne, melyek a sznyoglrva legfbb tpllkt adjk. A hamarosan megjelen imgk petibl gyorsan kell mretv fejldtt csp sznyoglrvkat srszvs hlval knnyen lehalszhatjuk.
|
Daphnia…
|
Vzibolha (Daphnia)
l Daphnit pr zlet is rust, de planktonhlval foghatunk mi is a lakhelynkhz kzeli tavakbl. Egy olcs planktonhlt brki ssze tud lltani magnak. Nem kell ms hozz, mint egy szitaszvet, amit gy erstsnk egy fm karikra, mintha mert hlt ksztennk. gy fog kinzni, mint Pampalini lepkehlja, ezrt buszon ne nagyon mutatkozzunk vele. Keressnk fel a lakhelynkhz kzel es, halmentes tavacskt, s a part mentn haladva, „fektetett nyolcast” ler mozdulatokkal halsszuk le a vz felszni rtegt. gyeljnk arra, hogy ne keverjk fel az aljzatot. A hlt kifordtva tartalmt bltsk egy vzzel flig tlttt fedeles etetanyagos vdrbe. Ebben haza tudjuk majd szlltani a friss vzibolht. Nagy elnye, hogy a halak ltal azonnal el nem fogyasztott vzibolhk nem szennyezik az akvrium vizt, st lept-, szr szervezet rvn, hozzjrulnak az akvrium viznek tisztulshoz.
|
A vzibolha szedse…
|
Sajnos az n kedvenc budarsi lehalsz helyemet elhalszta egy hipermarket-lnc s a helyre bevsrlkzpontot ptett, ezrt a szeds nlam ekkor abbamaradt. A Daphnia gyjtse kzben persze ms, nemkvnatos vendg is a hlnkba akadhat, ezrt vakodjunk az olyan, akvriumban nem szvesen ltott llnyektl, mint a hidrk s az egyb ragadoz vzi llatok…
|
A mitolgia szerint a lernai Hydra egy vziszrny volt, amelyet Heraklsznek kellett elpuszttania. Ez igen nehz feladatnak bizonyult, mert ha a szrny kilenc feje kzl az egyiket levgta, helyette mindjrt kett ntt. Heraklsz vgl is unokaccsnek segtsgvel puszttotta el a fenevadat gy, hogy g szkkel gette ki a levgott fej helyt, gy akadlyozva meg az lland regenerldst. Ha egy kinyjtz hidrt keresztben kettvgunk, mr msnap megfigyelhetjk, hogy a htuls rsz vkony tapogatkat nveszt, mg az ells flnek talpkorongja fejldik…
|
Halainkra nzve vgzetes lenne pldul, ha egy nagyobb szitakt lrvt, cskbogr lrvt vagy valamilyen ragadoz vzi poloskt vinnnk haza. Ezek ugyan rendkvl rdekes llatok, de halakkal egytt semmikppen sem tarthatk.
|
A hanyattsz poloska felettbb rdekes – de hamar kivgezn halainkat. Szrsa mhcspshez hasonlthat, ha hlnkba kerl, vatosan piszkljuk vissza a vzbe!…
|
|
Egy nagy szitaktlrva nem viccel – ha ilyesmit akarunk tartani, a halak vlnak elesgg, nem a rovarlrva!…
|
Ugyanakkor az l elesg begyjtse kzben fogott „bks” vzi llnyekkel, ha akarjuk, tovbb bvthetjk akvriumunk faunjt. Erre a clra a kis termet s halainkat nem zavar llatok kzl azok jhetnek szba, amik azrt elg nagyok ahhoz, hogy ne vljanak nyomban haltpllkk. A puhatestek kzl elssorban a kisebb csigk ajnlhatk, a kagylk – kvnatos szr tevkenysgk ellenre – nem akvriumba valk. A vndorkagyl legalbb nem trja szt az aljzatot, sokig azonban rendszerint az sem brja az akvriumi krnyezetet.
|
A tnyrcsiga s az les csiga jl illik akvriumunkba is…
|
|
Az rdekes hzzal rendelkez sapkacsiga pataklak rvn inkbb csak a ftetlen akvriumokban marad meg, a hozz hasonl alak s tavakban l pajzscsiga a trpusi halak mellett is megl…
|
Kevsb agresszv halak kz izgalmas lakknt betehetnk pr pontusi tanrkot, amik mint desvzi garnla (nem garnla!) sznesthetik akvriumunk faunjt. A vkony lbak, hossz cspok persze nem brjk a halak csipkedst, ezrt agilisabb halak esetn inkbb „masszvabb” rkocskkkal prblkozzunk: a pajzsosrkok, a bolharkok s a vzi szka is megl akvriumban, utbbi klnsen a srn benvnyestett medencben rzi jl magt.
|
A pajzsosrk sci-fi filmbe ill klsejvel klnsen rdekes lak lehet…
|
|
A bolharkok szvsak, jl brjk az akvriumi krlmnyeket, legalbbis a trmelkfogyaszt fajok. A ragadozk hezni fognak, ezrt nem mindegy, milyet visznk haza……
|
A rovarok kzl is tallhatunk olyanokat, amik mr (halaink fggvnyben) nem veszlyeztetettek, s amik halainkat sem fenyegetik. Ilyenek pldul a nvnyi tpllkon l bvrpoloskk, amik mks evicklskkel hozzjrulnak az akvrium nyjtotta „msorhoz”. Kisebb csborfajok is tarthatak, mr ha tallnak elg fonalas algt maguknak… de csak az imgk, a lrvktl vakodjunk, mert azok „csborknl” is dz ragadozk. Ha rovarokat teleptnk a medencbe, vegyk figyelembe, hogy a kifejlett llatok tbbsge rpkpes, s a termszetben gyakran el is hagyja a vizet (a jl zrd tet alapkvetelmny, vagy a beteleptsktl tekintsnk el).
|
Bvrpoloska…
|
|
A krszlrvk kzl csak a ktszrny krsz lrvja tri jl az akvriumi krlmnyeket – de csak kevs hal nem nzi tpllknak……
|
Fldigiliszta
Ugye nem kell mondanom, milyen finom csemege ez is a halak szmra. Kzepes vagy nagytest akvriumi halak szvesen fogyasztjk. Az akvarisztikban inkbb a vkony gilisztafajok etetse kedvelt. Tenysztskrl rengeteg informci megtallhat a Haldordn.
Csontkukac, s pinki
Ezt a finomsgot sem kell senkinek bemutatnom. A nagyobb mret akvriumi halak is szvesen fogyasztjk. Sajnos szeret az aljzat rseiben elbjni, ezrt figyeljnk oda az etetskor. A csonti tenysztsrl szintn sokat olvashatunk az errl szl frum topikokban.
Csontkukacrl mindent (tenyszt, trols stb...)
Csonti tenyszet otthon
|
Csonti…
|
Grindl
A grindlfreg – Enchytraeus buchholzi – a televnyfrgek (Enchytraeidae) csaldjba tartozik. Hossza 6-15 mm, tmrje 0,25 mm, azaz kis elesgllatrl van sz, ezrt a mr ersebb ivadkhalaknak is adhat. A grindlfrgek tpanyagokban igen gazdagok, gy fokozottan figyeljnk arra, hogy csak ms elesgtpusokkal vltogatva adjuk halainknak, egybknt elhzst, a halak sznnek elvesztst, vagy akr termketlensget is okozhat. Mivel trpusi faj, melegignyes: 20-24 Celsius-fok hmrsklet (s llandan nedves krnyezet) szksges a szaporodshoz, ezrt gyakran a szekrny tetejn troljk. Grindltenyszet indtshoz akvarista bartainktl krhetnk „oltanyagot”. Vegynk egy fedeles manyag ednyt, a fedelet lyukasszuk ki, hogy tudjon szellzni, s tltsk fel 2/3-ig tzeggel. Nedvestsk meg s helyezzk bele a kapott frgeket. Szrjunk a tzegre kevs hztartsi hulladkot (krumplihj, tszta, mzli morzsa), s vrjunk. Pr ht elteltvel tegynk egy darab sajtot a tzeg tetejre s fedjk le egy veglappal gy, hogy az veglap rintkezzen a tzegtalajjal. Pr nap elteltvel rengeteg frget tallunk az vegen. Innen vatosan belemoshatjuk az akvriumba a grindlokat.
|
Grindl tenyszet…
|
Nvnyi eredet tpllkok
Egyes halfajok kifejezetten ignylik a nvnyi eredet elesget. Gondoljunk csak az algaevkre vagy akr a plattira. Adhatunk saltt, brokkolit, cukkinit, gyermeklncfvet, tykhrt halainknak. Azonban minden nvnyt alaposan mossunk meg!
A fent bemutatott pr elesggel a teljessg ignye nlkl mutattam be az akvriumi halak vltozatos etetsre alkalmas tpllkokat. Sok olyan elesg kimaradt a felsorolsbl, ami egy-egy specilis halfaj ignye. A lelkiismeretes akvarista minden ltala tartott halnak megismeri a termszetes lhelyn folytatott tpllkozsi szoksait, s trendjket ennek megfelelen alaktja ki. A vzparton sem horgszunk clzottan kukoricval csukra… Az akvriumban se etessnk saltval vrshas piranht. A legfontosabb, hogy inkbb etessnk naponta ktszer, de sose adjunk tbbet annl, mint amit halaink pr perc alatt el nem fogyasztanak.
A vltozatos trendet halaink meghlljk. Sznezetk fellnkl, szaporodsi kedvk fokozdik. Kedves Horgsztrsaim! Tudsunk az akvarisztikban egyre teljesebb! Nincs ms htra, minthogy mindenkinek j tvgyat kvnjak!
Felhasznlt irodalom:
Horn-Zsilinszky Akvarisztika
Peter Beck Akvarisztikai ABC
http://fins.actwin.com/mirror/live-food.html
Oleg Kiselev, Don Wilson s Steve Bartling
edak.cellkabel.hu
www.akvarista.hu
Nder Attila
Csrgits Gbor
|