Az sz felfzsvel kezdjk el a szerelkek elksztst. Ehhez a mvelethez egyetlen ollra, az szszr keresztmetszethez illeszked bels tmrj szilikon csvekre, egy szra s egy tekercs damilra lesz szksgnk. A szilikon cs azrt elnysebb, mint a rideg manyag csvek, mert az sz sokszori mlysglltsa (a damilon trtn le-fel hzglsa) sorn ezt a csvet a fzsinr elvghatja, a szilikonnal ez viszont ritkbban fordul el, mert a szilikonnak van egy kis nylsa, rugalmasabb. A csvecskk bevgdst kikszblhetjk, ha az sz elmozdtsa eltt lehzzuk ket a szrrl, s csak a megfelel mlysg belltsa utn helyezzk vissza. Els lpsknt tekerjnk le nhny menetet a damiltekercsrl (ez lesz a fzsinrunk), de ne vgjuk el a szlat. Fzzk fel az szt a damilra. Ezt ktflekppen tehetjk meg:
- ha hagyomnyos, ktpontos rgzts sznk van, mely a testn kis oldalfllel rendelkezik, ezen vezessk t fellrl a fzsinrt,
- ha kzponti, bels zsinrvezetses az sz, akkor hzzuk ki a testbl a szrat, fzzk t a testen a damilt, majd helyezzk vissza a szrat.
Kvetkez lpsknt vgjunk le hrom darabot a szilikon csbl. Kt darab 0,5 cm-est s egy 1 cm-es darabot.
|
A hrom rgztcs elhelyezkedse az sz szrn
|
Hzzuk fel elszr a kt fl centist a damilra, majd az sz szrra, az egyiket a test aljtl nhny mm-re, s a msikat a szr kzepre. A harmadik, hosszabb darabot a damilra fzs utn a szr vgre toljuk gy, hogy ne kerljn fel a cs teljes hossza a szrra, csak kb. a fele. Ez azrt fontos, mert gy a fej felli dobsoknl s elakadsbl vagy halbl val kipattans utn kevsb gubancoldik a szerelk, mintha a cs teljes hosszban fenn lenne a szron. Az sz rgztse utn az lmozs felhelyezse kvetkezik. Spiccbotos szerelkeken, ha nagyobb mlysgre ksztnk szerelket, gyakran alkalmazzuk a stopper lmokat. Ez a fajta lom egy fm szrra nttt lomcseppbl ll. ltalban a fels szr (az sz fel nz) a hosszabb s az als (a horogelke) irnyba nz a rvidebb. 3-4 grammnl nagyobb sly stoppert ne helyezznk fel spiccbotos szerelkre, mert fraszts vagy vzinvnybe akads esetn gyakran lemarad. Hasznljunk helyette nagyobb mret srteket.
|
Az als cs felhelyezse eltt ksztsnk egy egyszer hurkot
|
Az sz slyozshoz szksges lommennyisg sszevlogatsa egy szslyozval knnyedn megoldhat, ebben az szk beslyozsa egyszeren s gyorsan rs is segt. Az lom rgztsre a fmszr vastagsgnak megfelel bels tmrj szilikon csveket hasznlunk. Kt rvid csvet kell leszabnunk, n az als, horog felli csvet, ahogy az szk esetn is, egy kicsit „lelgatom” a szrrl, szintn a gubancolds elkerlse miatt. Az lom elcsszst s a csvekbl val kiszabadulst egy rendkvl egyszer mvelettel lehet megakadlyozni. A fels csbe csak egyszeren beletoljuk az lom fmszrt, mg az alsba helyezs eltt, egy hurkot kpznk a damilon, s ezutn toljuk a szrra a szilikon csvet. A kisebb teherbrs, vzkzti vagy felszni horgszathoz hasznlt szkat ltalban srtekkel slyozzuk.
|
A fzsinr pontos mretre vgsa
|
A „felszerelt” damil tekercset fektessk botunk mell s szabjuk le a megfelel hosszt. Az ltalnos aranyszably, hogy a botunk hossztl 10%-kal rvidebb szerelket ksztsnk. A szerelk hossza tartalmazza az elkehosszt is, teht elszr rdemes az elknek egy flet ktni az lmozs alatti rszre s csatlakoztatnunk az elkt. Ha ezzel elkszltnk, akkor vgjuk mretre a szerelket s kssnk egy flet a damil vgre, amit a spiccbot Stonfo kapcsba csatlakoztatunk majd.
A szerelk biztonsgos trolshoz megfelel mret ltrt kell vlasztanunk. Sajnos szomor tny, hogy egyes nyomtatott katalgusokban ltrrl lelg szerelkek „dszelegnek”. A kezd horgsz valsznleg ebben nem tall semmi kivetnivalt, hiszen ha a katalgusban gy mutatjk be, akkor az biztosan helyes is. Pedig nem. Szerelknk ltramrett az sznk hossza hatrozza meg. Vlasszuk meg gy a ltra hosszt, hogy az sznl 1-2 centivel hosszabb legyen.
A ltrnak nemcsak a hossza lnyeges, hanem a mlysge is. Fordtsunk figyelmet arra is, hogy az sznk a ltrnak mindig a mlyebb oldalra kerljn, gy mg tovbb cskkenthet a srlsnek eslye.
|
A ltra oldalra mindig jegyezzk fel a legfontosabb adatokat, a ksbbi knnyebb kezelhetsg rdekben
|
Szmtalan ltrt szerelhetnk fel otthon, gy a partra rve mr megtakartottuk a szerelsi idt, azt is a horgszatra fordthatjuk. |