BIG CARP
BIG CARP
dvzllek

 

 
Horgsziskola
 
Szerelkek
 
Tiszalc s krnyke
 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Ez szp!

 12 rs Animlt Szltrkp Magyarorszgrl

Felhkp

 
Linkek
 
Demo game

Download Now

 Download Now  

 
Halak

Tartalom

 

A t halai  

 
 
 
 
 
 
Vsrlsi lehetsgek

 

Fzes Kft.

VADSZ-HORGSZ szakzlet

 

-Vadsz fegyverek,lszerek

 -Vadszruhzat nem csak vadszoknak

 

-Bakancsok,kalapok,zoknik,sapkk

-Ajndktrgyak,trk,kitzk...

-Horgszetetanyagok nagy vlasztkban ( csonti is )

-J minsg botok,orsk j ron

-Damilok,horgok,szkok,hlk...

-Mindenfle kiegsztk ami a horgszathoz kell

     3250 Ptervsra,     Szent Mrton t 7.

Nyitva: K-P: 8.00 - 16.00-ig

  Tel./fax: 36/368-073

Mobil: 30/630-9373

 30/413-4367

Laks: 36/368-061

 

 

 

 

 

 
Halak vitszek felszerels s haltelek
Halak vitszek felszerels s haltelek : Harcsa(Halismertet)!

Harcsa(Halismertet)!

Hegeds Dvid  2007.02.02. 08:30

Amit tudok s tapasztalok a harcsrl:D

Harcsa:

Horgszata:

Hol keressk:
A harcsa nagyobb folyink s tavaink ragadozhala, nappal bvhelyet keres magnak, tbbnyire jszaka aktv. Bvhelyl elõszeretettel vlaszt nagyobb gdrket, mlyedseket, amennyiben nincs ilyen gyakran bell a medertrs vonalba is. Mindig a legmlyebb rszeken kell hogy keressk egyarnt folyvzen s tavon. Folykon nappal tbbnyire almosott partoldalak mly, rvnylõ viznl tartzkodik. jszakai rkban kihzdik egszen a part szlig a bandz kishalak utn. Tavakon is a legmlyebb rszeket kedveli, de rdekes tapasztalat, hogy fõleg tavaszi hnapokban, amikor a napsts felmelegti a partszli vizeket, a harcsa kimerszkedik partkzelbe stkrezni. vsi idõszakban nagyobb bedõlt fk mellett, gykerekkel benõtt partoldalon tartzkodik, ikrit õrizve.

Kapsi idõk:
Mivel a harcsa jjeli ragadoz, a kapsi idõk is kitoldnak erre a napszakra, de kivtelt kpez az idõjrs alakulsa. Elsõsorban a nyri flledt melegben kirobban zivatarok elõtt fokozdik az aktivitsa, idegess ingerlkenny vlik, lland mozgsban van, szinte mindennek odavg ami elkerl. Ilyenkor aratnak a pergetõhorgszok. Ha napkzben van a zivatar akkor a vihar elcsitulsa utn mr nem nagyon mozog, elfekszik a mederfenken. Este stteds utn 1 rval mr rdemes bevetni a harcsra felcsalizott horgot, amennyibe jfl utn 1 rval mg nincs kapsunk, kr tovbb prblkozni. Alkalmasak mg a napfelkelte elõtti rk is, gyakran a harcsa ilyenkor is tpllkozik.
A vizszintingadozsra is reagl a harcsa, ez az a hal amelyik zavaros vzbe is tpllkot vesz maghoz, ilyenkor kihzdik egszen a partmenti vizekre is. rads elõtti n. "pezsdlskor" fokozdik a kapkedve, radskor tvgyt megtartja, az r levonulsa utn visszahzdika mlyebb vizekbe. Valsznûleg ez azzal magyarzhat, hogy rads idejn a vz elnti az rteret s onnan szmos bogarat, frget, pockot hoz a vz magval, s a harcsa teletmheti a gyomrt, ilyenkor halat is ritkn fogyaszt.


Horgszmdszerek:
A harcsra az szzs, fenekezs, pergets, valamint egy specilis horgszmdszer: a kuttyogats mdszervel horgszhatunk.
Az szs horgszmdszer nem terjedt el elgg, ennek ellenre eredmnyes lehet, fõleg llvizeken, tõzeglpokon (Vajai õst) ahol csnakbl horgszunk, s nem kell messzire hajtani a felcsalizott horgot. Az sz nagymretû legyen, lehetõleg olyan anyagbl kszljn ami ellenll a mechanikai srlseknek (parafa, hungarocell), felhajtereje nagy. Az szt sohase fekekezzk le, tapasztalat szerint a vdekezõ harcst gyakran amiatt vesztjk el, hogy az lom elakad a fenken lvõ akadlyba.


A fenekezõs horgszmdszer a legelterjedtebb, legnagyobb szmban ezzel a mdszerrel fogjk a legtbb harcst. Az lom legyen nagy, mivel jelentõs tvolsgra kell eljuttatnunk a felcsalizott horgot, az lom alakja llvzen gmblyded, mg folykon lapos, hogy a sodrs el ne vigye. jszakai fenekezõ horgszatnl elengedhetetlen kellk egy megbzhat mûkdõkpes viharlmpa, amelynek a vzfelõli oldalt staniolpaprral lefedjk, mert a fny zavarhatja a partmentn tartzkod halakat. jszaka ugyanis a harcsa kihzdik a part kzelbe, hogy apr halakat ragadozza. Kapsjelzõt nem rdemes hasznlni, mivel a harcsa oly erõsen ragadja meg a csalit, hogy gyakran a gyantlan horgsz horgszbotjt is vzberntja. A bot hegynek blogatsbl tudunk kvetkeztetni a kapsra, amely elõszr egy- kt rnts, majd egy hatrozott erõs hzs formjban jelentkezik.


A kvetekezõ horgszmdszer a pergets, amellyel a "ltott" harcst lehet megfogni a legknnyebben. A pergetshez mûcsaliknt hasznlhatunk tmolyg illetve krforg villantt (nagyobb mretût). Tmolyg villantk kzl a kanl formjak vltak be legjobban (ABU Toby, DAM Effzet). A krforg villantknl a szlesebb kanalak a legmegfelelõbbek (Mepps Long Killer). A gumihalakkal val horgszat is eredmnyes lehet, itt a nagymretû gumihalak jhetnek csak szba, a horog szerelsnl azonban gyelnnk kell arra, hogy stabilan legyen rgztve, ugyanis elkpesztõ erõhatsoknak van kitve a harcsa szjban a szerelk. Woblerrel val horgszatnl zavaros vzben mindig feltûnõ sznû woblert vlasszunk, tiszta vzben pedig olyat amely a legjobban hasonlt a vzben lvõ tpllkhalakhoz. Rendkvl gyeljnk a mûcsali zsinrra val felerõstsre. Ha a harcsa a felsznen rabol, teht lthat, akkor sz woblert hasznljunk (Rapalk kzl: J, SSR, Original). Amennyiben erõmûvek alvizn horgszunk pergetve gy a merlõs woblereket rszestsk elõnyben (gyakran nappal is mozog a harcsa az erõmûvek kavarg oxignds alvizn). A mûcsali vontatsnl gyeljnk a j vezetsre, gyakorlott pergetõhorgsz meg tudja szinte mterre pontosan mondani, hogy milyen mlysgben jr a mûcsalija. Feltûnõen szakaszosan kell vezetni a mûcsalit, ugyanis a harcsa ltsa nem olyan erõs, inkbb a mozgsrzkelõ szervei a kifejlettebbek.


A kvetkez horgszmdszer taln a Magyarorszgon hasznltak kzl a legeredmnyesebb
Ez a kuttyogats.
Õsi magyar horgszmdszer, amely a harcsa j hang illetve rezgsrzkelõ tulajdonsgait hasznlja ki. Specilis eszkzre van szksg hozz az n. kuttyogatra, amely anyagt tekintve kszlhet fmbõl s fbl egyarnt (a szegedi halszok konyhaksbõ ksztett kuttyogatt hasznlnak, mg a felsõ Tiszn a difbl faragott kuttyogat mell teszik le a voksukat a harcsavadszok). Maga a szerszm hrom fõ rszbõl ll: nyl, l, kanl. Sok vita kering arrl, hogy a kuttyogat hangja valjban mit utnoz, egyesek szerint a vzbe ugr bkt, msok szerint a harcsa rablsnak hangjt, egy biztos: az egyik legeredmnyesebb horgszmdszer.


A kuttyogats mozzanatai a kvetekzõk:
Mindig csnakbl trtnik, a szerelken csak eg y ktst engedjnk meg, ez pedig a horogkts legyen. A szerelk nem tartalmaz mst mint egy, vagy kettõ 80-150 g-os szivarlmot, amit a zsinrra felfûznk, al tkzõt tesznk. A legals lom aljra szoktak piros rojtot ktni, meg lehet prblni, sokak szerint nincs sok jelentõsge. Ezutn jhet a horog felktse, amit nagyon gondosan vgezznk, mivel itt a leggyengbb a szerelknk.


A kuttyogats technikja a kvetkezõ:
A "ft" jobb keznkbe fogjuk, a mozdulatot a vz fel elõszr vlbl indtjuk, majd ahogy a vzre r a kuttyogat tnyrja a karunkkal hzunk egyet, az utols fzist a csukl erõteljes hatrozott mozdtsval fejezzk be. Ha tkletesen csinljuk, nem lesz loccsan a hang, hanem olyan mint amikor egy dugt kuhznk az vegbõl, sok gyakorlst ignyel, de az eredmny krptolhat minden gyakorlsra sznt rrt.A hangot tulajdonkppen a kuttyogat tnyrja ltal hzott vztlcsr leszakadsa hozza ltre.


Felszerels:
A harcszshoz erõs felszerelsre van szksg, mivel a legkemnyebben vdekezõ halfajok egyike, s ha belegondolunk, hogy testmege meghaladhatja a 50-80 kg-ot akkor joggal vlaszthatunk kemny szerelket.


szs, illetve fenekezõs horgszathoz hasonl felszerelst alkalmazzunk, taln annyi klnbsggel, hogy szzsnl kicsit hosszabb legyen a horgszbot. A bot hossza 3-3,6 m, akcija B, illetve parabolaakci, dobslya 150-350 g, a bot nslya nem lnyeges mivel itt nem tartjuk llandan kzbe a botot. Az ors minimum 70-es zsinrkapacits legyen. A zsinr legalbb 40-es, de ahol nagyobb harcsra is szmthatunk, illetve akads a terep ott btran hasznlhatunk akr 70-es tmrõjû zsinrt is. Az utbbi idõben elterjedt a multifil zsinr amit a harcszsnl is nagy sikerrel bevethetnk. Elegendõ a 30-35-s tmrõjû, mivel ennek nagyobb a szaktszilrdsga mint a hagyomnyos monofil zsinrok. A horog legyen tûhegyes s vastaghs, mivel roppant nagy erõviszonyoknak van kitve, a mrka szempontjbl a WMC-t, illetve a Mustad-ot ajnlom 3/0-7/0-s mretben. A horog vsrlsakor ne fukarkodjunk, rdemesebb megvenni a kiss drgbb, de jobb minõsgû horgot.
pergetsnl a bot legyen 3-3,3 m hossz, dobslya 80-150 g, akcija B, a gyûrûk, klnsen a keverõgyûrû legyenek nagy mretûek, itt mr lnyeges szempont a bot nslya mivel egsz idõ alatt a keznkben tartjuk, kompromisszumot kell tallni. A zsinr legyen strapabr, s erõs, ugyanakkor rugalmas, mrett tekintve sohasem hasznljunk 35-snl vkonyabbat. Az ors legalbb 4 csapgyas legyen a legkorszerûbb nyjtott, polrozott dobbal, mert csak gy dobhatunk megfelelõ tvolsgra, fkrendszere megbzhat legyen.
A kuttyogat felszerels a legklnlegesebb, gy ezt hagytam a vgre. A bot szokatlanul rvid 1,8-2,0 m, de viszont rettenetesen erõs, dobslya 250-500 g, sokan tengeri bototkat hasznlnak, ezeknek a spiccgyûrûje grgõs kivitelû, igy a zsinr kevsb csavarodik. Az ors nagymretû, elõnys a multiors hasznlata, mivel erre fr fel sok zsinr, s ami a legfontosabb csavarodsmentesen. A zsinr mindenkppen fonott zsinr legyen, mert a fenken lvõ akadlyok mellett szik el a horogra akadt harcsa, gy strapabrnak kell lenni. A horog minimum 3/0-s mretû hegyes vastaghs legyen, sokan hromg horgot hasznlnak, de az egyg is megteszi.


Fraszts, kiemels, lvetarts:
A harcsa az desvzi halaink kzl a legkitartbban kzdõ halfajta. Megakaszts utn, mint egy mozdony elkezd rohanni, ilyenkor a gyantlan, tapasztalatlan horgsz a botot is alig kpes kzben tartani. Ha ilyenkor nem sikerl meglltani zsinrszakads lesz a horgszat vge. Az elsõ kirohans utn ltalban elfekszik a fenken a hal, csak a fejt lblja, ilyenkor a fket kiss ki kell engedni, s a horgszbot nyelre tseket kell mrni, vagy pengetni kell a feszes zsinrt, ltalban erre nekirugaszkodik a harcsa egy jabb kirohans erejig, de ijenkor mr fogytn van az ereje. Meg kell prblni a vz felsõbb rtegeibe ksznyszerteni, s lland mozgsba tartani, ha nem engedjk lefekdni a fenkre akkor mr majdnem biztos a siker. A fraszts kvetkezõ szakaszban a harcsa fejre llva prbl megszabadulni a "kantrtl", ilyenkor farkval ostorozza a zsinrt ami a horgszboton erõteljes rntgatsokban mutatkozik meg. Ilyenkor szokta szsekenni nylkval a zsinrt, ami a fraszts ideje sorn eggyre feljebb csszik, egyes horgszok kvetkeztetni tudnak az esetleg elszabadult hal mretre, ez tulajdonkppen nem mindig fedi a valsgot. Az utols fzisban a hal buborkokat enged ki magbl, ez mr biztos jele a fradsnak, majd a zsinr hajlsszge elkezd cskkenni, vgl a harcst is megpillantjuk. Mg ilyenkor is tartogat õkelme meglepetseket a gyantlan horgsz szmra, csak akkor szabad a kiemelst megksrelni, ha a harcsa fejt megrintve a hal mr nem kezd el kirohanni. A kisebb pldnyokat termszetesen szkoljuk, mindig fej felõl mertsnk, ha a feje benne van a szkban a tbbi testrsze engedelmesen utnnacsszik. kzzel is meg lehet prblkozni a kiemelssel, erõs kesztyût rdemes hzni, mert a harcsa tûhegyes kefeszerû fogazata knnyen lehmozhatja az ember kzfejrõl a bõrt. Mg egy tancs: kzzel val kiemelsnl, a harcsa fejt mikor a vzbõl kiemeljk, a testt tengelyirnyban elkezdi csavarni, a 6-8 kg-os pldnyok kpesek a horgsz kezt is kicsavarni. Ezrt a legclszerûbb ilyenkor a mellsz kemny sugart a msikk kzzel megragadni, s mikor elkezd csavarodni, ellenkezõ irnyba kell fordtani. A legbiztosabban vghoroggal lehet kiemelni a harcst, amikor felnk szik s a szja rsnyire ttva van az als lkapcsba kell beakasztani a vghorgot, s egy hatrozott hzssal kell kiemelni. A vghorgot sohasem hurkoljuk a csuklnkra, sokszor elõfordult mr baleset emiatt, hogy a mg nem kellõen fradt harcsa megugrott, s csak a szerencse no meg persze a csnakdeszka mentette meg a horgsz lett.
letbentartsa tbbflekppen is lehetsges, rgen brkkban troltk, gyakran a kiemelse nem volt egyszerû mert a harcsa gyakran odakapott a horgsz kezre. A legegyszerûbb mdszer a felkantrozs, az als lkapocsba erõs ktelet fûznk, s azt stabilan kiktjk. Mindig annyi ktelet kell engedni a harcsnak hogy el tudjon fekkni a fenken, mert az llandan mozgsban lvõ harcsa hamar elpusztul.

 

Ismertet:

Szrmazs, elterjeds, lettr:
Harcsa (Silurus glanis)
A harcsaflk (Siluridae) csaldja szerte a vilgon elterjedt, legtbb kpviselõi Eurpa, Amerika, zsia, Afrika s Ausztrlia szmos vizeiben l. Akvriumi dszhalknt is igen kedveltek (Coridoras, Ancystrus, Thorocatum).
Az eurpai harcsa (Silurus glanis L.) termszetes elterjedsi terlete Kzp- s Kelet-Eurpa, de zsiban is megtallhat. szakon a 60. szlessgi fok kpezi a hatrt, Dl- Svdorszg, Finnorszg s a Balti-tavak terlete (Onyega-t, Ladoga-t). Honos viszont az Elba vzrendszerben, a Keleti-tenger, a Fekete-tenger s a Kaszpi-tenger mellkfolyiban. Teleptett llomnya jelen van Angliban, Franciaorszgban, Olaszorszgban, Jugoszlviban, Spanyolorszgban (Ebro-foly vzrendszernben kapitlis pldnyok lnek).Magyaroszgon nagyobb folyink Duna, Tisza, Krsk, Rba (rendkvl gazdag harcsallomnnyal rendelkezik), valamint nagyobb tavaink Balaton (Fonydi rok, Tihanyi kt kb. 11 m-es mlysge), Velencei t, Fertõ -t, s holtgaink Fadd-Dombori duna holtg, Rckevei Duna, Holt-Krsk, Alcsiszigeti Holt-Tisza (harcsallomnya j viszont meg kell keresni õket, fõleg a replõtr s a gztelep alatti vzrszek kecsegtetnek j eredmnnyel) rendelkenek jelentõs harcsallomnnyal.
A harcsa a nagyobb vizeink fenklak hala. Folykban ott l, ahol a dvr, az llvizek kzl a nagy kiterjedsû, nem tl mly tavakat kedveli (Pl. bnytavakban nem mindig tallja meg letfeltteleit). Dli vidkeken elviseli a magas startalmat is elviseli, de jobban rzi magt desvzben. llandan keresi a bvhelyeket, elsllyedt fatrzsek s vzinvnyek kztt.Nagyobb harcsk bvhelyeit mindig a termszetes fedezkek kzelben kell keresni. A folymedrek mlyedsei, nagyobb regek, mellkfolyk torkolatai, duzzasztk alvize, tavak ndszeglye, ahol a harcsa meglapul. ltalban alkonyatkor s jszaka indul tpllkszerzõ krtra, a zskmnyt bvhelye kzelben kapja el. Elõfordul hogy nappal is mozog a harcsa, fõleg radskor nagyobb erõmûvek kavarg oxignds vizben, valamint bors eseõs idõben, zivatar, felhõszakads elõtt fokozott mozgst figyelhetnk meg nla, ami betudhat a lgkri elektromossg nvekedsnek.Mindig a mly vz felõl a sekly vz fel rabol.
Teleptsrõl megoszlanak a szakemberek vlemnyei, annyi biztos azonban, hogy a harcst nem lehet minden megfontols s vlogats nlkl kihelyezni akrmilyen kis vzbe. Sokan lltjk, hogy a harcsk jelenlte kedvezõtlenl hat a pontyllomnyra, eggyes szakrtõk viszont azt valjk, hogy jelentõsen csak a nagyobb pldnyok tesznek komolyabb krokat a nemeshalllomnyban. Egyes tavakban pldul A Dunntlon fekvõ Pcsi-tban olymrtkben elszaporodott a harcsallomny, hogy gyrteni kellett az llomnyt, gy minden horgsznak aki 20 kg feletti testsly harcst fogott ki a kvetkezõ vre szl terleti jegyet kapott.
Mretkorltozst ltalban clszerûbb a helyi adottsgoknak (teleptsi sûrûsg, rendelkezsre ll takarmnyhal) megfelelõen meghatrozni.

Testfelptse s rzkszervei:
Az eurpai harcsa testi felptse annyira jellegzetes, hogy csak kevs hallal tveszthetõ ssze. Hatalmas, fellrõl kiss laptott feje a testhosszsg krlbell 20 szzalkt teszi ki. risira tthat szjban sûrû les n. gerebenfogazat tallhat, amely reszelõre emlkeztet, knyen lehmozhatja az vatlan horgsz kezrõl a bõrt. A trzs keresztmetszete krkrs-ovlis, a farok fel ellaposodik. A kicsi htsz egy kemny s ngy lgy szsugrbl ll, a farok alatti sz messze htrahzdik, de nincs sszenõve a farokszval.A mellszk nagyok s kerekded formjak, egy kemny szsugrral ( mellsz szolgl a hacsnak szsa kzbeni stabilizlsra). A hasszk hasonl alakak, de jval kisebbek, kzvetlenl a vgblnyls elõtt helyezkednek el. A hacsa bõre sima nylks, teljesen pikkelytelen. Szne htoldalon sttszrke, fekets vagy zldesszrke, barns, hasa fel egyre vilgosodik, piszkosfehr. A testsznt erõsen befolysolja a vzfenk s a vzviszonyok milyensge. Ltezik n. mrvnyozott, arany sõt albn vltozata is.
Az eurpai harcsa jellemzõje a testhosszsg mintegy 10 %-t kitevõ kb. a szemmagassgbl kiindul kt bajsszl, az als lkapcson ugyancsak tallhat 4 darab vkonyabb s gyengbb bajsszl. (a harcsa tpllkozsban nagy szerepe van a bajsznak, mivel zlelõbimbk sokasga tallhat egyetlen bajsszlon).
Az ikrsok s a tejesek megklnbztetse nem egyszerû feladat, csak nagyobb tapasztalattal sajtthat el. Hasznlhat jellemzõ a nagy ivari szemlcs formja a vgblnyls krnykn (a tejeseknl kicsi s hegyes, az ikrsoknl tompa s vsi idõszak vgn piros sznû).
A harcsa szles szjbl a nagy garat elõszr a zskszerû gyomorba vezet, a gyomortartalom vizsglatok bebizonytottk, ellenttben a pontyflkkel szemben erõsen savas kmhats. Az elgaz nagy vese a testreg htuljban a gerincoszlop alatt helyezkedik el. Az ugyancsak nagymretû, szablytalan alak mj mellett helyezkedik el az ugyancsak hatalmas szhlyag, amely hossza elri a testreg hossznak 80 5-t. Az szhlyag egy nyitott lgvezetken ll kapcsolatban a garattal, amely kapcsolodik az gynevezett Weber-fle szervhez, amely a nyomsingadozs rzkelsre szolgl.
A harcsa oxignignye nem nagy, megegyezik a pontyval, fejlett a bõrlgzse.
Az rzkszervei kzl meg kell emlteni az z- szag rzkelst (bajsszlakon, szjszlen, orrnylson), nyoms- rezgsrzkelst- s hallszervt (Weber-szerv). Ltsa gyenge, szeme csak arra alkalmas, hogy megklnbztesse a vilgost s a sttet.

Szaporods, egyedfejlõds:
Az eurpai harcsa nyron mjustl jliusig vik, kedvezõtlen idõjrs esetn ez az idõszak eltoldhat. Az vhelyeket akkor keresik fel a harcsk ha a vz hõmrsklete tartsan elrte 20-22 Celsius-fokot. Az ikra leraksnl elõnyben rszestik a parmenti ds nvnyzetû helyeket, klnsen kedvelik a vzbedõlt fkat, s gykereket. Az vhelyeket a prok megtiszttjk. Az ikrk tmrõje 1,5-2,0 milimter, mretk a kikelsig jelentõsen nvekszik. Kezdetben az ikra ragacsos erõsen tapad a gykerekhez szilrd csomkba. A fejlõds sorn cskken az ikrk ragacsossga, igen rzkenyek ebben a stdiumban, klnsen a mechanikai srlsekre. Ha a vzfenkre ilyenkor lehullanak, akkor elpusztulnak. Az ikrbl az ivadk 23-25 Celsius-fokos vzben 2,5-3 nap alatt kel ki. A kis harcsalrvk kezdetben fnyrzkenyek. Meneklnek a fnysugr elõl, egszen az elsõ tpllkfelvteli napig (kb. 7-10 nap). A harcsa ksõbb is ignyli a bvhelyet. A szaporulat kezdeti vesztesgei igen nagyok. A harcsa az elsõ letv vgre 15-20, a msodik v vgre 30-40, a harmadik s negyedik vben elrik az 50-80 centimteres testhosszsgot s a 3 kg- os testtmeget. A tovbbi testslygyarapods erõsen fgg a harcsa lettertõl. Rgebbi beszmolk szerint az eurpai harcsa maximlis testhosszsgt 3-5 mterben, maximlis slyt 200-300 kilogrammban adjk meg(Kaszpi-t, Fekete-tenger trsge).

Tpllkozs:
A harcsa nagysga ellenre megmarad a vltozatos trend mellett, tlapjn szerepelnek: frgek, rovarlrvk, puhatestûek, csigk, rkok (gyomortartalom vizsglat alapjn a rk fõleg nyri idõszakban kpezi tpllknak jelentõs rszt), de az egeret, bkt, patknyt is fogyasztja, sõt egyes vizeken a nagyobb harcsk a vzimadarakat is lehzzk. Halak kzl inkbb a kisebb pldnyokat ragadja meg hatalmas szja ellenre, teht keszegeket, sgeret, compt, nha elõfordul, hogy a nvendk nemeshalllomnyban is krt tesz, ezrt nagymrtkû szakrtelmet ignyel a kihelyezse.

 
ra
 
Ltlak

cam

 
Szmll
Induls: 2007-01-07
 
Feeder Akadmia
 
Bojlis praktikk,trkkk
 
SBS bojlireceptek
 
tletek,praktikk
 
Online jatkok
 
Naptr
2024. December
HKSCPSV
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
Videk

Dme Gbor j filmbemutatja: wmv, 74MB 

A legnagyobb Palotson kifogott tkrponty!:
wmv, 40MB

A parittys technika rszletes bemutatsa…
:
wmv, 87MB

 
Akvarisztika
 
Teljes jtkok letltse
 
Kapcsold linkek

 

Horgszlap  

 

 

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!