Harcsa horgszata, kezdknek
A harcsa nagyobb folyink s tavaink ragadozhala, nappal bvhelyet keres magnak, tbbnyire jszaka aktv. Bvhelyl elszeretettel vlaszt nagyobb gdrket, mlyedseket, amennyiben nincs ilyen, gyakran bell a medertrs vonalba is. Mindig a legmlyebb rszeken kell, hogy keressk egyarnt folyvzen s tavon. Folykon nappal tbbnyire almosott partoldalak mly, rvnyl viznl tartzkodik. jszakai rkban kihzdik egszen a part szlig a bandz kishalak utn.
Tavakon is a legmlyebb rszeket kedveli, de rdekes tapasztalat, hogy fleg tavaszi hnapokban, amikor a napsts felmelegti a partszli vizeket, a harcsa kimerszkedik partkzelbe stkrezni. vsi idszakban nagyobb bedlt fk mellett, gykerekkel bentt partoldalon tartzkodik, ikrit rizve.
Kapsi idk:
Mivel a harcsa jjeli ragadoz, a kapsi idk is kitoldnak erre a napszakra, de kivtelt kpez az idjrs alakulsa. Elssorban a nyri flledt melegben kirobban zivatarok eltt fokozdik az aktivitsa, idegess ingerlkenny vlik, lland mozgsban van, szinte mindennek odavg ami elkerl.
Ilyenkor aratnak a pergethorgszok. Ha napkzben van a zivatar akkor a vihar elcsitulsa utn mr nem nagyon mozog, elfekszik a mederfenken.
Este stteds utn 1 rval mr rdemes bevetni a harcsra felcsalizott horgot, amennyibe jfl utn 1 rval mg nincs kapsunk, kr tovbb prblkozni.
Alkalmasak mg a napfelkelte eltti rk is, gyakran a harcsa ilyenkor is tpllkozik.
A vizszintingadozsra is reagl a harcsa, ez az a hal amelyik zavaros vzbe is tpllkot vesz maghoz, ilyenkor kihzdik egszen a partmenti vizekre is.
rads eltti n. "pezsdlskor" fokozdik a kapkedve, radskor tvgyt megtartja, az r levonulsa utn visszahzdik a mlyebb vizekbe. Valsznleg ez azzal magyarzhat, hogy rads idejn a vz elnti az rteret s onnan szmos bogarat, frget, pockot hoz a vz magval, s a harcsa teletmheti a gyomrt, ilyenkor halat is ritkn fogyaszt.
Horgszmdszerek:
A harcsra az szzs, fenekezs, pergets, valamint egy specilis horgszmdszer: a kuttyogats mdszervel horgszhatunk.
Az szs horgszmdszer nem terjedt el elgg, ennek ellenre eredmnyes lehet, fleg llvizeken, tzeglpokon (Vajai st) ahol csnakbl horgszunk, s nem kell messzire hajtani a felcsalizott horgot.
Az sz nagymret legyen, lehetleg olyan anyagbl kszljn ami ellenll a mechanikai srlseknek (parafa, hungarocell), felhajtereje nagy.
Az szt sohase fenekezzk le, tapasztalat szerint a vdekez harcst gyakran amiatt vesztjk el, hogy az lom elakad a fenken lv akadlyba.
A fenekezs horgszmdszer a legelterjedtebb, legnagyobb szmban ezzel a mdszerrel fogjk a legtbb harcst. Az lom legyen nagy, mivel jelents tvolsgra kell eljuttatnunk a felcsalizott horgot, az lom alakja llvzen gmblyded, mg folykon lapos, hogy a sodrs el ne vigye.
jszakai fenekez horgszatnl elengedhetetlen kellk egy megbzhat mkdkpes viharlmpa, amelynek a vzfelli oldalt staniolpaprral lefedjk, mert a fny zavarhatja a partmentn tartzkod halakat. jszaka ugyanis a harcsa kihzdik a part kzelbe, hogy apr halakat ragadozza.
Kapsjelzt nem rdemes hasznlni, mivel a harcsa oly ersen ragadja meg a csalit, hogy gyakran a gyantlan horgsz horgszbotjt is vzberntja.
A bot hegynek blogatsbl tudunk kvetkeztetni a kapsra, amely elszr egy- kt rnts, majd egy hatrozott ers hzs formjban jelentkezik.
A kvetkez horgszmdszer a pergets, amellyel a "ltott" harcst lehet megfogni a legknnyebben. A pergetshez mcsaliknt hasznlhatunk tmolyg illetve krforg villantt (nagyobb mrett).
Tmolyg villantk kzl a kanl formjak vltak be legjobban (ABU Toby, DAM Effzet). A krforg villantknl a szlesebb kanalak a legmegfelelbbek (Mepps Long Killer).
A gumihalakkal val horgszat is eredmnyes lehet, itt a nagymret gumihalak jhetnek csak szba, a horog szerelsnl azonban gyelnnk kell arra, hogy stabilan legyen rgztve, ugyanis elkpeszt erhatsoknak van kitve a harcsa szjban a szerelk.
Woblerrel val horgszatnl zavaros vzben mindig feltn szn woblert vlasszunk, tiszta vzben pedig olyat amely a legjobban hasonlt a vzben lv tpllkhalakhoz.
Rendkvl gyeljnk a mcsali zsinrra val felerstsre. Ha a harcsa a felsznen rabol, teht lthat, akkor sz woblert hasznljunk (Rapalk kzl: J, SSR, Original).
Amennyiben ermvek alvizn horgszunk pergetve gy a merls woblereket rszestsk elnyben (gyakran nappal is mozog a harcsa az ermvek kavarg oxignds alvizn).
A mcsali vontatsnl gyeljnk a j vezetsre, gyakorlott pergethorgsz meg tudja szinte mterre pontosan mondani, hogy milyen mlysgben jr a mcsalija.
Feltnen szakaszosan kell vezetni a mcsalit, ugyanis a harcsa ltsa nem olyan ers, inkbb a mozgsrzkel szervei a kifejlettebbek.
A kvetkez horgszmdszer taln a Magyarorszgon hasznltak kzl a legeredmnyesebb
Ez a kuttyogats.
si magyar horgszmdszer, amely a harcsa j hang illetve rezgsrzkel tulajdonsgait hasznlja ki. Specilis eszkzre van szksg hozz az n. kuttyogatra, amely anyagt tekintve kszlhet fmbl s fbl egyarnt (a szegedi halszok konyhaksbl ksztett kuttyogatt hasznlnak, mg a fels Tiszn a difbl faragott kuttyogat mell teszik le a voksukat a harcsavadszok).
Maga a szerszm hrom f rszbl ll: nyl, l, kanl. Sok vita kering arrl, hogy a kuttyogat hangja valjban mit utnoz, egyesek szerint a vzbe ugr bkt, msok szerint a harcsa rablsnak hangjt, egy biztos: az egyik legeredmnyesebb horgszmdszer.
A kuttyogats mozzanatai a kvetkezk:
Mindig csnakbl trtnik, a szerelken csak egy ktst engedjnk meg, ez pedig a horogkts legyen. A szerelk nem tartalmaz mst mint egy, vagy kett 80-150 g-os szivarlmot, amit a zsinrra felfznk, al tkzt tesznk. A legals lom aljra szoktak piros rojtot ktni, meg lehet prblni, sokak szerint nincs sok jelentsge. Ezutn jhet a horog felktse, amit nagyon gondosan vgezznk, mivel itt a leggyengbb a szerelknk.
A kuttyogats technikja a kvetkez:
A "ft" jobb keznkbe fogjuk, a mozdulatot a vz fel elszr vlbl indtjuk, majd ahogy a vzre r a kuttyogat tnyrja a karunkkal hzunk egyet, az utols fzist a csukl erteljes hatrozott mozdtsval fejezzk be.
Ha tkletesen csinljuk, nem lesz loccsan a hang, hanem olyan mint amikor egy dugt kihzunk az vegbl, sok gyakorlst ignyel, de az eredmny krptolhat minden gyakorlsra sznt rrt.
A hangot tulajdonkppen a kuttyogat tnyrja ltal hzott vztlcsr leszakadsa hozza ltre.
Felszerels:
A harcszshoz ers felszerelsre van szksg, mivel a legkemnyebben vdekez halfajok egyike, s ha belegondolunk, hogy testtmege meghaladhatja a 50-80 kg-ot akkor joggal vlaszthatunk kemny szerelket.
szs, illetve fenekezs horgszathoz hasonl felszerelst alkalmazzunk, taln annyi klnbsggel, hogy szzsnl kicsit hosszabb legyen a horgszbot.
A bot hossza 3-3,6 m, akcija B, illetve parabolaakci, dobslya 150-350 g, a bot nslya nem lnyeges mivel itt nem tartjuk llandan kzbe a botot.
Az ors minimum 70-es zsinrkapacits legyen. A zsinr legalbb 40-es, de ahol nagyobb harcsra is szmthatunk, illetve akads a terep ott btran hasznlhatunk akr 70-es tmrj zsinrt is.
Az utbbi idben elterjedt a multifil zsinr amit a harcszsnl is nagy sikerrel bevethetnk. Elegend a 30-35-s tmrj, mivel ennek nagyobb a szaktszilrdsga mint a hagyomnyos monofil zsinrok.
A horog legyen thegyes s vastaghs, mivel roppant nagy erviszonyoknak van kitve, a mrka szempontjbl a WMC-t, illetve a Mustad-ot ajnlom 3/0-7/0-s mretben. A horog vsrlsakor ne fukarkodjunk, rdemesebb megvenni a kiss drgbb, de jobb minsg horgot.
Pergetsnl a bot legyen 3-3,3 m hossz, dobslya 80-150 g, akcija B, a gyrk, klnsen a kevergyrk legyenek nagy mretek, itt mr lnyeges szempont a bot nslya mivel egsz id alatt a keznkben tartjuk, kompromisszumot kell tallni.
A zsinr legyen strapabr, s ers, ugyanakkor rugalmas, mrett tekintve sohasem hasznljunk 35-snl vkonyabbat. Az ors legalbb 4 csapgyas legyen a legkorszerbb nyjtott, polrozott dobbal, mert csak gy dobhatunk megfelel tvolsgra, fkrendszere megbzhat legyen.
A kuttyogat felszerels a legklnlegesebb, gy ezt hagytam a vgre. A bot szokatlanul rvid 1,8-2,0 m, de viszont rettenetesen ers, dobslya 250-500 g, sokan tengeri botokat hasznlnak, ezeknek a spiccgyrje grgs kivitel, igy a zsinr kevsb csavarodik.
Az ors nagymret, elnys a multiors hasznlata, mivel erre fr fel sok zsinr, s ami a legfontosabb csavarodsmentesen.
A zsinr mindenkppen fonott zsinr legyen, mert a fenken lv akadlyok mellett szik el a horogra akadt harcsa, gy strapabrnak kell lenni. A horog minimum 3/0-s mret hegyes vastaghs legyen, sokan hromg horgot hasznlnak, de az egyg is megteszi.
Fraszts, kiemels, lvetarts:
A harcsa az desvzi halaink kzl a legkitartbban kzd halfajta. Megakaszts utn, mint egy mozdony elkezd rohanni, ilyenkor a gyantlan, tapasztalatlan horgsz a botot is alig kpes kzben tartani. Ha ilyenkor nem sikerl meglltani zsinrszakads lesz a horgszat vge.
Az els kirohans utn ltalban elfekszik a fenken a hal, csak a fejt lblja, ilyenkor a fket kiss ki kell engedni, s a horgszbot nyelre tseket kell mrni, vagy pengetni kell a feszes zsinrt, ltalban erre nekirugaszkodik a harcsa egy jabb kirohans erejig, de ilyenkor mr fogytn van az ereje.
Meg kell prblni a vz felsbb rtegeibe ksznyszerteni, s lland mozgsba tartani, ha nem engedjk lefekdni a fenkre akkor mr majdnem biztos a siker.
A fraszts kvetkez szakaszban a harcsa fejre llva prbl megszabadulni a "kantrtl", ilyenkor farkval ostorozza a zsinrt ami a horgszboton erteljes rntgatsokban mutatkozik meg. Ilyenkor szokta sszekenni nylkval a zsinrt, ami a fraszts ideje sorn egyre feljebb csszik, egyes horgszok kvetkeztetni tudnak az esetleg elszabadult hal mretre, ez tulajdonkppen nem mindig fedi a valsgot.
Az utols fzisban a hal buborkokat enged ki magbl, ez mr biztos jele a fradsnak, majd a zsinr hajlsszge elkezd cskkenni, vgl a harcst is megpillantjuk.
Mg ilyenkor is tartogat kelme meglepetseket a gyantlan horgsz szmra, csak akkor szabad a kiemelst megksrelni, ha a harcsa fejt megrintve a hal mr nem kezd el kirohanni.
A kisebb pldnyokat termszetesen szkoljuk, mindig fej fell mertsnk, ha a feje benne van a szkban a tbbi testrsze engedelmesen utnnacsszik, kzzel is meg lehet prblkozni a kiemelssel, ers kesztyt rdemes hzni, mert a harcsa thegyes kefeszer fogazata knnyen lehmozhatja az ember kzfejrl a brt.
Mg egy tancs: kzzel val kiemelsnl, a harcsa fejt mikor a vzbl kiemeljk, a testt tengelyirnyban elkezdi csavarni, a 6-8 kg-os pldnyok kpesek a horgsz kezt is kicsavarni.
Ezrt a legclszerbb ilyenkor a mellsz kemny sugart a msikk kzzel megragadni, s mikor elkezd csavarodni, ellenkez irnyba kell fordtani.
A legbiztosabban vghoroggal lehet kiemelni a harcst, amikor felnk szik s a szja rsnyire ttva van az als lkapcsba kell beakasztani a vghorgot, s egy hatrozott hzssal kell kiemelni.
A vghorgot sohasem hurkoljuk a csuklnkra, sokszor elfordult mr baleset emiatt, hogy a mg nem kellen fradt harcsa megugrott, s csak a szerencse, no meg persze a csnakdeszka mentette meg a horgsz lett.
letbentartsa tbbflekppen is lehetsges, rgen brkkban troltk, gyakran a kiemelse nem volt egyszer, mert a harcsa gyakran odakapott a horgsz kezre.
A legegyszerbb mdszer a felkantrozs, az als lkapocsba ers ktelet fznk, s azt stabilan kiktjk. Mindig annyi ktelet kell engedni a harcsnak, hogy el tudjon fekdni a fenken, mert az llandan mozgsban lv harcsa hamar elpusztul.
Forrs:horgaszklub.eu |