Az akvrium karbantartsa
Az elz rszben megtettk az els lpst az akvarizls fel. Berendeztnk egy akvriumot, majd gondosan kivlasztottuk a megfelel halakat. Azonban hogy sokig gynyrkdhessnk halaink pompjban, fenn is kell tudni tartanunk ezt az „deni” llapotot szmukra. Szerencsre a gondosan sszelltott berendezsek, a megfelel mennyisg s jl sszevlogatott faj halaknl a karbantarts nem ignyel sok idt. Nzzk, milyen feladataink vannak.
Az els s legknyelmesebb foglalatossg az etets. A Magyarorszgon fellelhet elesgknlat mr-mr szdt mennyisg. Szinte minden halfajnak tallhatunk megfelel elesget. A sorozat kvetkez rsze a piacon fellelhet knlat kzt segt majd eligazodni. A lnyeg, hogy prbljunk minl vltozatosabban etetni, hiszen mi is megutlnnk egy ht utn a mkos tsztt. Ajnlatos a szrst az etets idejre lelltani, mivel a szr habozs nlkl beszippantja a piszok mellett a friss halelesget is. Pazarls. Teht adjunk egy kevs elesget halainknak, s mikzben vgan tpllkoznak, tartsunk egy gyors ltszmellenrzst. Nem rt eleinte megszmolni halainkat. A ksbbiekben ez mr rutin lesz, szmols nlkl is feltnik, ha valaki hinyzik. Nem kell azonnal ktsgbe esni, ha egy-kt hal nem jelenik meg az etetskor, de tartsuk szben, kit nem lttunk tegnap. Az etets legfontosabb szablya azonban az, hogy mindig csak annyit etessnk, amennyit halaink pr perc alatt elfogyasztanak. Inkbb, ha gy rezzk, hogy halaink mg hesek, ksbb etessk meg ket jra. Ugyanis a legtbb problma okozja az akvrium vzben felgyleml, bomlsnak indul szerves anyag. Az esetlegesen el nem fogyasztott elesg nagy rszt a szr jraindtsval tudjuk kiszrni. Tovbb ellenrizzk a vz hfokt, sznt, tltszsgt. Amennyiben nincs semmi gond, ezzel a napi feladataink vget rtek.
|
Hnyan vagytok? 16… nem… 18… nem… 17
|
Kthetente egyszer rdemes a bels szrt kitakartani. A kls szrket jval ritkbban, akr kt-hromhavonta elg tiszttani, a sokkal nagyobb szrfellet miatt. A szr koszoldst legjobban az ltala nyomott vzsugr erssgnek cskkensn vehetjk szre. A kls szrsre s az egyb hasznlatos szranyagokra egy ksbbi rszben bvebben kitrek. Hzzunk ki a hlzatbl minden elektromos berendezst, ami az akvriumban tallhat. Tvoltsuk el a tett s szedjk szt a szrt. A modern, j minsg bels szrk gy vannak kialaktva, hogy a koszos szivacsot egy manyag hzzal egytt ki lehet venni, ezzel megelzhet, hogy az egsz heti kosz a szivacsrl visszafolyjon a vzbe. Tovbbi elnye, hogy nem kell a tapadkorongos vzat is leerlkdni az vegrl.
|
Vegyk ki a szivacshzat
|
A szrszivacsot mossuk t jl langyos csapvz alatt. Mivel a szivacson megteleped baktriumok vgzik az akvrium biolgiai szrst, ezrt sosem szabad vegyszerrel, szappannal, tzforr vzzel mosni. Csak jl tnyomkodjuk s ksz. A szr hallt legtbbszr a motor meghibsodsa, legse okozza. Ennek oka, hogy a kztudatban mg nem elterjedt, hogy a rotor koszoldst, vzkvesedst idszakonknt ellenrizni kell. A webruhzban kaphat Vitatech szrknl a szivacshz kiemelsekor a rotor is kiemelkedik, ezrt knnyen szemrevtelezhetjk, hogy van-e lerakds rajta. A vzkvet ecettel tvolthatjuk el. Szintn ecetes ronggyal tvolthatjuk el az akvrium szln s a vilgts brjra lerakdott vzkvet is. A hztartsi vzkold vegyszereket ne hasznljuk.
Amennyiben szksg van r, kaparjuk le az algt az vegrl. Ehhez hasznlhatunk mgneses algakapart. Rgen zsilettpengt is hasznltak, de manapsg mr ritkn alkalmazzk, mivel igen balesetveszlyes s megkarcolhatja az veget is. Vgl tvoltsuk el a tlburjnzott, vagy elhalt nvnyi darabokat. Ksz. Mindez nem tart tovbb 30 percnl.
|
Tvoltsuk el az algt az vegrl
|
Havonta egyszer szoks rszleges vzcsert vgezni. Ezt a feladatot elvgezhetjk gy, hogy kimerjk valamivel a vizet, vagy egy csvel leszvjuk. Amennyiben gusztustalannak talljuk a cs szjjal trtn szvogatst, hasznljunk pumps vagy golys indts vzleszvt.
Sok akvarista azonban sszekti ezt a munkafolyamatot a talaj megtiszttsval is. Ehhez egy elms szerkezetet hvunk segtsgl. Az gynevezett iszaplop segtsgvel eltvolthatjuk a fenken lerakd mulmot. Fogjuk a cs szlesebbik vgt, amin egy fordtott tlcsr van s helyezzk a vzbe. Ismt szksgnk lesz az etetanyagos vdrnkre, amibe a piszkos vizet fogjuk leengedni. Rakjuk a fldre a vdrt, hogy a fizika trvnyei alapjn erre folyjon a vz. Nyomkodjuk meg prszor ersen a csvn tallhat pumpt. Ezzel beindul a leereszts. Bal keznkkel irnytsuk a kifoly vizet a vdrbe, jobb keznkkel turkljuk meg az aljzatot. A piszok a csvn keresztl tvozik, viszont a sder szemcsket nem szvja ki. A leszvst a cs vzbl val kiemelsvel llthatjuk le.
|
Az aljzat tiszttsa
|
Fontos, hogy nem szabad az akvrium vzmennyisgnek 20-30%-nl tbbet egyszerre leengedni. A leeresztett vizet lehetleg az akvrium viznek hmrskletvel megegyez llott vzzel ptoljuk. Aki nem tud esvizet gyjteni, tltsn fedeles etetanyagos vdrbe csapvizet kt-hrom nappal a vzcsere eltt. Aki hozzm hasonlan lusta ember, az a vzcsere utn a ptolt vzmennyisghez elrt mennyisg Klrantit cseppentsen a vzbe. Ez a havonta egyszer elvgzend vzcsere s az ekkor is elvgzend szrtisztts sem vesz el egy rnl tbbet.
Ezzel a rutinfeladatokat elvgeztk. Havonta sszessgben 1,5-2 rt kell foglalkoznunk akvriumunkkal ahhoz, hogy minden alkalommal a szoba fnypontja lehessen. Teht a napi etetsen fell egy hnapban kthetente egy kis karbantarts s egy nagyobb. Aki nem tud rsznni ennyit, az ne kezdjen bele, aki viszont ldoz r ennyi idt, akvriuma csodlatos kszerknt fog pompzni minden pillanatban. Akrcsak ezek:
|
Trelvlaszt
|
|
Egy Malawi sgres akvrium
|
|
Holland stlus akvrium
|
Nder Attila
|