Ksztsnk kerti tavat!
Eme rssal szeretnk minden olyan horgsznak segteni, aki sajt kezleg szeretnnek egy kerti tavat kszteni. Egy kis „kezd lks” ez az rs, bztats hogy igenis megri megcsinlni, s utna rmnket leljk benne. Nzzk ht a munka menett lpsrl lpsre!
Tbb knyv rdott e tmban; ebben az rsban egy olyan forgatknyv olvashat, ami alapjn brki elksztheti otthon a kertben a sajt kis kerti tavt. Jmagam egy 25 kbmteres flizott kerti tavat ksztettem immr 3 ve, ennek fotival illusztrlom az rst.
Els lps, a tervezs
Miutn eljutottunk a dntsig, hogy bizony neknk lesz tavunk, el kell dnteni, milyen s mekkora legyen. (A mret tekintetben fontos tudni, hogy a 46/1997.(XII. 29.) KTM rendelet 9. -a szerint a 10 kbmteres vagy az ezt meghalad kerti t ltestse ptsgyi hatsgi engedlyhez kttt tevkenysgnek minsl.) A kialakts mdszere szerint alapveten hrom alaptpus kzl vlaszthatunk: flizott, betonozott s az agyagos.
- A flis taln a legelterjedtebb s a legolcsbb. A nvad kellk szakboltokban szerezhet be, anyaga specilis gumi, vastagsga 0,3 mm-tl 2 mm-ig terjed (a legvkonyabb csak kis tavakhoz, a legvastagabb pedig olyan tavakhoz val, amiben esetleg kutyt is frdetnnk vagy teknsbkt is tartannk). Elnye, hogy knnyen, gyorsan lehet dolgozni vele s olcs. Htrnya, hogy klnsen elksztet talaj kell hozz.
- A betonozott kerti t elksztse szakrtelmet kvn. Specilis vzzr adalkanyag kell a betonba. Htrnya, hogy drga, mrete korltozott.
- Az agyagos kialakts t elksztshez, br szakember nem kell, annl inkbb rengeteg agyag. Htrnya, hogy knnyen srl, rtem ez alatt, hogy rovarok s rgcslk krt tehetnek benne. Az agyag beszerzse igen kltsges.
Lehet mg kapni kertszeti ruhzakban kszre gyrtott manyag medencket. Ezekkel nem foglalkoznk, mretk igazbl csak jelkpes, pr nvnyt s pr halat kpesek eltartani.
A tervezs sorn el kell dntennk, hogy hova szeretnnk megpteni tavunkat. A hely kivlasztsnl figyelembe kell venni, hogy dlben lehetleg nagyobb rsze rnykban legyen. Ezzel elkerljk a zldalgk tlszaporodst. Termszetesen kszthetnk mi is mrnykolt. El kell dntennk, hogy tavunk mekkora s milyen alak legyen. Ennek csak a fantzink szabhat hatrt, na s persze a pnztrcnk. A meder tervezsnl vegyk figyelembe, hogy halaink valsznleg itt fognak telelni, legyen helyk vermelni. Ha tlagosan egy mter mly a t, akkor nem lesz vele gondunk, a vize nem melegszik tl s nem szaporodnak el az algk. Vermelshez is elg ez a vzmlysg, de a biztonsg kedvrt ksztsnk pr gdrt, ami mlyebb.
|
Jl ltszik a msszel kijellt krvonal, a markolsnak egyrtelm a munkja. A mederkialaktst azonban neknk kell irnytani
|
Msodik lps, a helykialakts
Ha a tervezst befejeztk, jhet a helykijells, kiss, talajegyengets. Kisebb tavak medrt shatjuk magunk is, de az emberi ernek is vannak korltai. rdemes keresni egy markolst, aki – ha gyes – fl ra alatt elvgzi azt a munkt, amit sajt kezleg akr napokig csinlnnk.
A mederkialaktsnl fontos, hogy tbb prknyt ksztsnk, ahova majd a sekly vzi nvnyeket fogjuk ltetni. Mikor a nagyols ksz, jhet a talajegyengets: fontos hogy minden les, hegyes trgyat eltvoltsunk. Ezek a ksbbiekben krt tehetnnek a fliban.
|
Prkny-kialakts a nvnyeknek
|
Harmadik lps, a flizs
A tflia al mindenkppen kell egy olyan anyag, ami megvdi a rgcslktl, rovaroktl s az esetlegesen ottmaradt hegyes trgyaktl. Erre a legalkalmasabb a geotextlia (mezgazdasgi boltban beszerezhet), de megteszi egy-egy nagyobb, rgi sznyeg vagy nagy filcdarabok is.
|
A ksz tmeder
|
|
A flia al geotextlia kerlt, ez vdi a flinkat a srlsektl
|
|
A kitertett flia a nap melegtl meglgyul, s knnyebben veszi fel a t formjt
|
A kiterts tbbemberes munka, egy 60 ngyzetmteres flinak, ami egy millimter vastag, kzel 80 kg a tmege. A flit a kpen lthat mdon tertsk az elksztett meder fl. A szleit ideiglenesen slyozzunk le. Ezt a mveletet a legjobb olyankorra idzteni, mikor st a nap, s melege egy kicsit meglgytja a flia anyagt.
|
A termskvel kirakott szegly. A felesleges flia ez utn kerl levgsra
|
Negyedik lps, kezddhet a feltlts, telepts
A feltlts lnyege, hogy nagyon lassan, fokozatosan, a flit igazgatva csinljuk. A szleken megmaradt flit kvezs al, vagy egy kis gtat emelve a mg is elrejthetjk.
Mikor mr a tban van vz, elkezdhetjk megtervezni, milyen nvnyeket ltetnk, s milyen halak szeretnnk beletelepteni (br ezek alapjait clszer mr a t megtervezsekor szben tartani!). Brmilyen eredet vzzel tltjk fel, hagyjuk tbb napig (jobb, ha tbb htig) llni, mieltt valamilyen llnyt helyeznk bele. Azt, hogy ki milyen nvnyeket ltet, s milyen halakat telept, szinte csak az egyni zlse dnti el. Nvnyek kzl elmaradhatatlan a tavirzsa, mely dekoratv s gyorsan n. De emlthetnm mg a vzililiomot vagy a vzi mentt is: mind dekoratv, szemet gynyrkdtet. Klnbz kertszeti rudkban gynyrbbnl gynyrbb tavi nvnyeket kapni, sajnos igen borsos ron.
Nvnyeket beszerezhetnk vadvizekrl is (nd, ss, hnrok). Ennek az az elnye, hogy nemcsak a nvnyt, hanem vele egytt a t bioszfrjhoz szksges mikroszkopikus llnyeket is beteleptjk, radsul ingyen van. Azrt arra vigyzzunk, hogy vdett nvnyt ne prbljunk hazavinni, s a nem vdetteket se gyjtsk vdett termszeti terletrl, mert az ilyesmi a hatsgok fel sokba kerlhet… A nvnyeket clszer manyag kosrban beltetni, gy a gykerk azon bell tud terjeszkedni.
Mg pr nap, s jhetnek a halak. Halak kzl mindenkpp azokat a fajokat ajnlom, amelyek t tudnak telelni. rtelemszeren ilyen a vizeinkben tallhat halfauna. Ha ezenfell dekoratv halakat is szeretnnk, akkor koi pontyok, aranyhalak, aranycomp jhetnek szba.
|
A halak ferttlentse: vdi brket a gombs betegsgektl
|
|
A halak beteleptse
|
halakat hatalmas manyag zskban adjk, ami vz mellett tiszta oxignnel van felfjva, ezrt a halak gy rkig gond nlkl szllthatk.
Termszetesen lehet t nem telel aprsgokat is telepteni, ilyen a subukin, a guppi vagy a szif. Akvarisztikai boltban beszerezhetk, kielgt tpllsukat ivadkokkal hlljk meg. Ezeket tlire le kell halszni, s pincben, laksban kell tteleltetni.
|
A subukin
|
Itt is, mint az akvarisztikban, figyelni kell az akklimatizlsra, vagyis a zskon belli vz hmrskletet megkzeltleg egyenlv kell tenni a t vzhmrskletvel. Egyszeren megfzhatnak a halak, vagy sokkot kapnak, ha ezt elmulasztjuk. Kiengedsk eltt rakjuk bele ket egy fl rra zskostl a t vzbe.
tdik lps, utgondozs
Ha jl terveztk a tavat, akkor igazbl nincs vele a ksbbiekben mit tennnk. Kialakul egy nfenntart bioszfra. Halainkat, ha nagy mennyisgben helyeztk a vzbe, etetnnk kell. Kis mennyisgnl a t eltartja ket. Az etetanyagokat brmely akvarisztikai boltban beszerezhetjk. Jmagam csak a tli idszakra val felksztskor szoktam etetni ket bolti lelemmel. Ms esetben nha kapnak kenyeret. Mikor vendg jn vagy kisgyerek: mulnak a szinte kzbl ev pontyok lttn.
A vz tisztasga fokozhat szrk segtsgvel, azonban egy t sem olyan tltsz, mint az ivvz. Aki szrni szeretn, forduljon szakemberhez tancsrt. A vizet klnbz vegyszerekkel is lehet tiszttani.
Nyron, nagy melegben lecskken a vz oxignfelvev kpessge, ilyenkor nagy segtsg a szkkt vagy egy dekoratv csobog.
|
Egyszer, kbl ptett csobog
|
|
Etetgyr, hogy a lebeg etetanyag ne terljn szt a tavon
|
Hegeds Dvid |