E szablyok rendeltetse elsegti a horgszat cljnak rvnyeslst: a halfogst sportszer eszkzkkel s mdszerekkel, a kifogott hallal val sszer kmletes bnsmdot, a szabadid kulturlt eltltst, az egszsges kikapcsoldst a termszetben. A horgszatot trvnyek s egyb jogszablyok szablyozzk. Az egyes vizeken a horgszkzssgek, illetve a vz kezeli tovbb szablyozhatjk a horgszatot. Vgl szablyozzk a horgszatot azok az etikai normk, amelyek mindenki szmra biztostjk a zavartalan szabadid-eltltst.
I. A HORGSZAT JOGI SZABLYOZSRL
Jogszablyilag a halszatot s a horgszatot az 1999. vi CXIX. trvnnyel mdostott 1997. vi XLI. trvny s az ennek vgrehajtst szolgl 73/1997. (X.28.) FM-KTM r. (a tilalmi idkrl), valamint a 78/1997. (XI.4.) FM r. (a kifoghat halfajok legkisebb mretrl) szablyozza; a csnakok felszereltsgt a 25/2002 (V.18.) KVIM rendelet, a vzi kzlekedst a 27/1993. KHVM r. mellkleteknt a Hajzsi Szablyzat; a vzi llsok ltestst az OVH elnknek 2/1985. sz. rendelkezse s a 72/1996. (V.22.) kormnyrendelet, a jgen tartzkodsz szablyait a 46/2001 (XII.27.) BM rendelet rja el.
A legfontosabb tudnivalk:
1. Horgszni az jogosult, akinek llami horgszjegye s az adott vzre terleti engedlye van. E rendelkezs mindenkire vonatkozik: a hzastrsra, ms csaldtagra s a vendgre is.
llami horgszjegyet csak olyan magyar llampolgr kaphat, aki horgszvizsgt tett, s horgsz egyesleti tag; horgszattal (halszattal) kapcsolatos bncselekmnyrt 3 vre visszamenleg bntetve nem volt, s horgszattal (halszattal) kapcsolatos szablysrts miatt egy ven bell nem hoztak ellene jogers elmarasztal hatrozatot, valamint elz vi fogsi napljt leadta.
2. A horgszatra jogosult horgszs kzben kteles magnl tartani szemlyi igazolvnyt, horgszigazolvnyt, tagsgi lapjt, llami horgszjegyt, valamint a terleti engedlyt s fogsi napljt, melyeket az ellenrzsre jogosult szemlyek (halr, trsadalmi halr, rendr s ms hatsgi kzegek) felszltsra ellenrzsre t kell adnia, s lehetv kell tennie a horgszeszkzk s a zskmny megvizsglst.
Az ellenrzsre jogosult szemlyek azt a jrmvet, amelyen felteheten halzskmny van, mkdsi terletkn feltartztathatjk, tvizsglhatjk s jogosulatlan halzskmny esetn az elkvetk ellen intzkedhetnek.
Az ellenrzsre jogosult szemly a horgszfelszerelst az orvhorgsztl minden esetben, a horgszsra jogosulttl akkor veheti el, ha az az elkvetett szablytalansg trgyi bizonytkul szolgl (pl. gereblyz felszerels, egy ngyzetmternl nagyobb csalihalfog hl stb.). Az elvett eszkzrl az ellenrz szemly tvteli elismervnyt ad. A jogellenesen kifogott l halat haladktalanul visszajuttatja a vzbe. Az ellenrz szemly a szablyokat megsrt horgsztl az adott vzterletre rvnyes terleti engedlyt s slyos esetben llami horgszjegyt - a halszati hatsghoz trtn tovbbts vgett - elismervny ellenben bevonhatja. Intzkedst a fogsi naplba bejegyzi.
3. Egsz vben tilos kifogni a termszetvdelmi clbl vdett halfajokat. Ms halfajokat azok tilalmi idszakban tilos kifogni. Az els csoportba tartozkat az llami horgszjegyen, a msodik csoportba tartozkat az llami horgszjegyen, illetve az adott vre vonatkozan a fogsi naplban olvashat tjkoztats tartalmazza. ltalnos horgszati vagy faj szerinti tilalmi id a helyi horgszrendben a halkihelyezs utni idszakra s meghatrozott terletre is elrendelhet.
4. Egyes halfajokat csak akkor szabad kifogni, ha a meghatrozott hosszmretet elrtk. Ezek felsorolsa az llami horgszjegyen s a fogsi naplban is olvashat. A helyi horgszrendek tovbbi halfajokra is elrhatnak mretkorltozst.
5. A faj szerinti tilalom al es vagy a mreten aluli kifogott halat, akr l, akr lettelen llapotban van, haladktalanul s kmletesen - nem dobva - kell a vzbe visszahelyezni.
6. A mretkorltozs al es halfajokbl naponta foghat darabszmot a fogsi napl tjkoztatja tartalmazza. A helyi horgszrend elrhat szigorbb mennyisgi korltozsokat is.
7. A helyi horgszrend - a halszati hatsg elzetes hozzjrulsa alapjn - a faj szerinti tilalmi idk s legkisebb foghat mretek s mennyisg vonatkozsban eltrhet a jogszablyban foglaltaktl.
8. Az egy idben hasznlhat horgszbotok szmt, illetve a horgok szmt a jogszably s a fogsi napl tartalmazza. A helyi horgszrend e rendelkezseken szigorthat, valamint megtilthatja, tl a 9., 10., 11. pont rendelkezsein, idszakosan vagy lland jelleggel - egyes horgszati, halfogsi mdok (pl. csnak hasznlata, sleppels, bizonyos csalik s m-csalik, meghatrozott szerelk, jszakai horgszat stb.) alkalmazst. A botokkal egyidejleg hasznlhat csalihalfog emelhlval csak ragadozhal horgszathoz foghat csalihal. Tilos e hlval tkezsre vagy hzillatok etetsre sznt halat fogni, valamint hasznlatakor a bevetett horgoktl eltvolodni.
9. Tilos a horognak olyan mozdulattal val behzsa (rngatsa), hogy az kvlrl akadjon a hal testbe ("gereblyzs"). Tilos olyan szerelket hasznlni, amely eleve ilyen rendeltetssel kszlt. (Pl. lomba rgztett nagymret egyes vagy hrmas horog, vagy a vglom fltt a fzsinrra elke nlkl felkttt egyes s hrmas horog.)
10. A csnak tulajdonosa kteles gondoskodni arrl, hogy a csnak felszereltsge s mszaki llapota a vzi rendszeti elrsoknak megfeleljen. A csnak vezetje kteles mindenkor a Hajzsi Szablyzat rendelkezsei szerint vezetni a vzi jrmvet. A csnakkal kell tvolsgban kell elhaladni a parttl, a horgszpadtl vagy csnakbl horgszk bevetett felszerelseitl.
11. Horgszni csak a vzi kzlekeds elsdlegessgnek betartsval szabad. A horgszskor hasznlt kart, bjt a horgszat befejeztvel a vzbl el kell tvoltani.
12. Hajton kvl, vzi kzlekedsre alkalmas vzterleten horgszllst a vonatkoz jogszably elrsainak betartsval szabad ltesteni.
13. Hatrvzen horgsz kteles a hatrrizetre, valamint a hatrvzi kzlekedsre vonatkoz szablyokat betartani.
14. A horgsz kteles a fogsi naplt vezetni, majd az azon feltntetett hatridig az egyesletnek megkldeni vagy a napln feltntetett cmre leadni. A napl vezetsnek adatai sszestsnek a halllomny felmrse s a halgazdlkods szempontjbl van jelentsge. A horgsz tevkenysge vgeztvel az aznap kifogott halmennyisget halfajonknt kteles a fogsi naplba bejegyezni. llami horgszjegyet, s szvetsgi bettlapot csak az kaphat, aki az elz vi fogsi napljt leadta.
15. A fogsi naplt a "Tudnivalk" cmsz alatti elrsok szerint kell vezetni.
16. A horgsz a halszati hatsg ltal kmleti terlett nyilvntott vzrszen a horgszati tilalmat, tovbb egyes vzterleteken a vzgyi, valamint a termszetvdelmi hatsgok ltal meghatrozott korltozsokat is kteles betartani.
17. Az e fejezetben foglalt elrsok megsrtse - a cselekmny slytl fggen - bntet vagy szablysrtsi, illetve halvdelmi brsgolsi eljrst von maga utn.
18. A vzszennyezst, kivlt halpusztuls esetn a horgsz haladktalanul jelentse a halrnek vagy a terleten tallhat ms hatsgi szemlynek, egyesletnek, illetve az illetkes halszati hatsgnak, vagy a Krnyezetvdelmi Felgyelsgnek.
II. A HORGSZAT RENDJE . E fejezet elrsainak s ajnlsainak hatlya kiterjed mindazon vizekre, amelyek halszati joga a szervezett horgszkzssg, s azt az orszgos, illetve megyei, terleti szvetsg, vagy valamely horgszegyeslet gyakorolja. A horgszrend kiterjed a fogsi naplban felsorolt halszati szvetkezetek, kft-k vizeire s a Balatonra is.
2. Egyes vizeken a vzterlet s a gazdlkods helyi adottsgai rszletesebb, ltalban szigorbb szablyozst tesznek szksgess, amit az e vizekre letbe lptetett gynevezett helyi horgszrendek tartalmaznak. Ezeket a halszati-horgszati hasznost llaptja meg. A helyi horgszrend egyes jogszablyi elrsoktl is eltrhet az I.7. pont alapjn. Ezrt a horgsz, ha szmra ismeretlen vzen kvn horgszni, elzleg kteles megismerni a helyi horgszrendnek az orszgostl eltr elrsait, de mindenekeltt arrl is meg kell gyzdnie, hogy a birtokban lv terleti engedly rvnyes-e az adott vzterletre.
3. Az olyan horgszt, aki a horgszrendekben foglalt rendelkezseket nem tartja meg, egyeslete vonja felelssgre, tl az esetleges hatsgi eljrson.
4. A vz minsgnek vdelme rdekben tilos olyan anyag vzbe juttatsa, amely a vz minsgt rontja (pl. mrgez, oxignt von el, a fenken erjed, rothad stb.) A szoktat etetst a halszati hatsg, illetve a helyi horgszrend megtilthatja. Tilts hjn is csak a vzminsgre nem rtalmas etetanyagok hasznlhatk.
5. Tilos a vzi s vzparti nvnyzetnek a horgszhely fenntartshoz elengedhetetlenl szksges s a helyi horgszrendben esetleg meghatrozott mrtkt meghalad csonktsa, illetve irtsa; a partvdelmi ltestmnyek megbontsa; a szemetels.
6. Szemetet, tel-, s horgszcsali-maradkot, a haltisztts hulladkt a horgszhelyen htrahagyni tilos. Ha a parton nincs szemtgyjt, a horgsz kteles a horgszhely elhagysakor magval vinni a szemetet.
7. Folyvz jegn horgszni tilos, llvz jegn csak ott szabad, ahol megengedett s a jg legalbb 10 cm vastag, nem olvad, s nem mozog. A horgsz a kivgott lket kteles szembetnen megjellni. A horgszhelyet a jgen nem szabad jrmvel megkzelteni. 14 ven aluli a jgen csak felntt felgyeletvel horgszhat.
8. A horgsz stteds utn - ha kzvilgts nincs azon a terleten - kteles horgszhelyt folytonosan megvilgtani.
9. A horgsz bevetett kszsgeitl csak annyira tvolodhat el, hogy kaps esetn azonnal bevghasson. Aki horgszhelyt elhagyja, kszsgeit kteles a vzbl kivenni, azok rzsvel mst megbzni nem szabad.
10. A kifrasztott hal zskmnyul ejtshez a mertszk, illetve vghorog hasznlata minden lehet esetben kvnatos. A kifogott halat szrazon vagy vzen lass, knos fulladsnak kitenni tilos. A halat a horogtl kmletesen megszabadtva haltartban, vagy felkantrozva (szjbilincsre fzve) vzben kell tartani, vagy azonnal meg kell lni. Azt a halat, amelyet a horgsz nem kvn megtartani, azonnal kmletesen vissza kell ereszteni a vzbe. A vissza nem engedett halat ksbb fogott ms hallal kicserlni tilos.
11. Ha mreten aluli, vagy tilalmi idben fogott hal a horgot mlyen lenyelte s azt srls okozsa nlkl nem lehet eltvoltani, a zsinrt a hal szja eltt el kell vgni s a halat a benne hagyott horoggal egytt kell a vzbe visszahelyezni. Nem vonatkozik ez a rendelkezs olyan esetekre, amikor a hal villantt, balinlmot vagy ms mcsalit nyelt le, de a horgot ilyenkor is a legnagyobb kmlettel kell kiszabadtani.
12. Amennyiben a helyi horgszrend mskpp nem rendelkezik, tilos foglalt helyet a vzen vagy a parton akr rendszeres etets, akr ms cmen ltesteni s fenntartani.
13. A horgot a csalival csak horgszbottal szabad a kvnt helyre bevetni, tilos begyalogolva, szva vagy vzi jrmvel behordani.
14. Tilos olyan mdszert alkalmazni, amellyel a hal nmagt akasztja a horogra (ilyen pl. a rugs, vagy elektromos nbevg). Vontatni (sleppelni) csak egyetlen, kzben tartott bottal szabad. A kuttyogats nem minsl vontatsnak.
15. A helyi horgszrend lehetv teheti jellt horgszhely ltestst, amely azonban csak elsbbsget biztosthat ltestjnek, tvolltben azt brki hasznlhatja. Kivtel lehet az I. 12. pontban meghatrozott horgszlls.
|