A kezdetek s az alapok
Nehz megmondani mikor is jn el az a pillanat valaki letben, amikor rkre megfertzdik a „horgszat vrusval”. Mindannyiunk gnjeiben benne van a zskmnyszerzs rme utni vgy, csupn az a krds mikor s hogyan fog ez megnyilvnulni.
Vr a leend horgszra nhny megoldand problma. Az els, hogy el tudjon igazodni a horgszathoz szksges eszkzk dzsungelben: botok, zsinrok, horgok, orsk garmadja fogadja a horgszboltba belpt. Radsul nem elg megvsrolni a szksges dolgokat, van nhny apr, de elengedhetetlen technikai fogs, amivel ezeket horgszatra alkalmass kell tudnunk tenni.
Nhny sz a horgokrl. Szmtalan nagyon j minsg termk kaphat mindenhol, nhny gondolatot szeretnk megosztani ezzel kapcsolatban.
A horgok egyik jellemzje a szmozs. A nagyobb szm kisebb mret horgot, a kisebb szm nagyobb mret horgot takar. Fontos dolog a vsrls eltt, hogy a kivlasztand horog a kifogand hal s a felknland csali mretvel sszhangban legyen.
A msodik krds azonnal addik: milyen halat fogjak? Termszetesen nagyot s sokat szeretne mindenki. Azonban a fokozatossg elvt clszer betartani itt is. Tanulni sok gyakorlssal lehet. Ezrt clszer olyan halakra „vadszni” amibl sok van, gyakori fogsukkal a legtbbet profitlhat a horgsz. Ezrt gyakoroljuk a snecizst, a ksz fogst a gyerekekkel, mert gyakori kapsukkal, a kapsok vltozatossgval, rgzlhet leginkbb az, hogy mikor, mekkort kell bevgni, mi trtnik, ha a bevgs nem idben: korn, ksn, kevs, vagy tl nagy ervel trtnik. Nagyon j „tanul hal” a sneci, apr mrete ellenre teht nem lebecslend. Ha biztosan fogjuk mr az aprhalat, gyorsan s knnyen t lehet trni a keszegek fogsra, amik szerencss esetben gyakran foghatk s nagyobb de leginkbb ms lmnyt nyjt, mint a kszzs.
Ha mr vsroltunk horgot, - kszzshez lehetleg vkonyhs, 18-20-as mrett - fel kell ktni a zsinrra. Sokfle mdszerrel tehetjk ezt meg, de mindegyik ktssel tmasztott kvetelmny alapja a megbzhatsg.
Az itt lthat brkon a legnehezebb elsajttani a „c” jelt, de taln ez a kts mondhat a legstabilabbnak s kell gyakorlattal akr sttben is knnyen kthet.
|
A leggyakoribb horogktsek
|
Mindenkinek javasolhat, hogy a horgot ne kzvetlenl a fzsinrra, hanem a fzsinr mretnl, nhny szzad millimterrel vkonyabb gynevezett elke zsinrra ksse. Ennek tbb elnye is van. Egyszeren cserlhet a horog anlkl, hogy a szerelknk mretn vltoztatni kellene, leakads esetn csak az elke szakad, nem kell az egsz szerelket cserlni. Hogy ezt knnyen meg tudjuk oldani, a fzsinrra egy vgflet ktnk.
|
Kt egyszer vgfl tpus
|
|
Az elke felktsnek egyik mdja
|
Az elkt ebbe a vgflbe hurkoljuk, (ha az elkre is ktnk egy ugyanolyan vgflet) vagy az brn lthat egyszer ktssel is rgzthetjk a vkonyabb zsinrt.Mindkt mdszer elfogadott, magam rszrl az utbbit alkalmazom, de ez ersen megszoks krdse.
Harmadikknt a zsinrok sszektst tartom mg fontos dolognak. Jelentsge azonnal lthat, amint brmilyen mdszerrel megprblunk ers, megbzhat mdon kt, akr klnbz tmrj horgszzsinrt sszektni. Az albbi ktsek kzl a „c” jel a legmegbzhatbb s a leggyakrabban alkalmazott.
|
A zsinrok sszektsnek mdjai
|
Tudnunk kell, hogy mindenfle kts gyengti a zsinrunkat, ezrt trekedni kell arra, hogy a felszerelsnkn lehet legkevesebb s a legjobb minsg csom legyen.
A kvetkez alkalommal megismerkednk a sneciz felszerels elksztsnek mdjval. Addig is j gyakorlst!
Hegeds Dvid |