BIG CARP
BIG CARP
dvzllek

 

 
Horgsziskola
 
Szerelkek
 
Tiszalc s krnyke
 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Ez szp!

 12 rs Animlt Szltrkp Magyarorszgrl

Felhkp

 
Linkek
 
Demo game

Download Now

 Download Now  

 
Halak

Tartalom

 

A t halai  

 
 
 
 
 
 
Vsrlsi lehetsgek

 

Fzes Kft.

VADSZ-HORGSZ szakzlet

 

-Vadsz fegyverek,lszerek

 -Vadszruhzat nem csak vadszoknak

 

-Bakancsok,kalapok,zoknik,sapkk

-Ajndktrgyak,trk,kitzk...

-Horgszetetanyagok nagy vlasztkban ( csonti is )

-J minsg botok,orsk j ron

-Damilok,horgok,szkok,hlk...

-Mindenfle kiegsztk ami a horgszathoz kell

     3250 Ptervsra,     Szent Mrton t 7.

Nyitva: K-P: 8.00 - 16.00-ig

  Tel./fax: 36/368-073

Mobil: 30/630-9373

 30/413-4367

Laks: 36/368-061

 

 

 

 

 

 
Halak vitszek felszerels s haltelek
Halak vitszek felszerels s haltelek : Felszerels

Felszerels

Hegeds Dvid  2007.02.02. 08:43

Felszerels

A horgszathoz szksges fontos felszerelsi trgyakat mutatjuk be ezen az oldalon, a botok orsk zsinrok ismertetse mellett kitrnk az aprbb de nem elhanyagolhat fontossg eszkzkre is mint forgkapcsok, karabnerek. Tancsot prblunk adni a kezdõ horgszoknak a megfelelõ horgszcikk kivlasztshoz, de remljk a profi horgszoknak is gazdag informcit jelent ez az oldal.

A horgszbot:
A horgsz meghosszabtott karjaknt funkcionl. Erõtviteli clokat szolgl, a bottal tartjuk a kontaktust a hal kztt a zsinr kzvettsvel. A horgszbot kivlasztsnl nhny szempontot figyelembe kell venni, elsõsorban, hogy milyen horgszmdszerhez akarjuk hasznlni. Elsõdleges szempont a bot hosszsga, ezt a horgszcikkgyrtk cm-ben adjk meg a horgszcikkgyrtk, az 1,5 m-es kuttyogatbottl egszen az akr 15 m-es versenybotokig. Msik fontos szempont a bot dobslya, amit megmutatja, hogy mekkora az a tmeg amit el lehet biztonsgosan, bottrs nlkl dobni a horgszbottal. ltalban gramm-ban adjk meg. Az alig 5-20 g-os dobslytl egszen az 500 g-os dobsly botokig szles a vlasztk. Fontos mg a bot akcija jellse betûkkel trtnik: A, B, C. Az akci megmutatja hogy a bot terhels hatsra hogyan viselkedik, vagyis hogyan, mekkora vben hajlik. A "B" akcis egszen a spiccrszen hajlik, a bot gerince kevsb van ignybevve. A "C"akcis szinte egszben hajlik, ez az n. parabolaakci, nagyobb halak frasztsnl fontos szerepe van, fõleg a gyors hirtelen kirohansokat lehet vele nagyon jl lekezelni. Az "A" akcis tmenetet kpez a "C" s a "B" akci kztt.
Specilis botmegklnbztets is ltezik, pldul a mûlegyezõ horgszbotoknl, itt nem azt veszik figyelembe hogy a bot hol hajlik, mert a slyozott zsinrral val dobshoz a botnak egsz rszben dolgoznia kell. Itt hasznljk az n. AFTMA beosztst, ami lehetõv teszi a legmegfelelõbb felszerels kivlasztst, az ltalunk horgszni kvnt halfajhoz.
A horgszbot anyagt tekintve igen szles a vlasztk, rgebben a bambusznd illetve a ragasztott bambusz botok tettk ki a horgszbotok zmt. Ksõbb megjelentek az epoxigyantval sszeragasztott vegszlas botok, amelyek ltalban kt rszbõl ltak, rzhvelyek segtsgvel csatlakoztak egymshoz. Majd ezeket felvltotta az ûrtechnikban alkalmazott carbon illetve kevlrszlszvsû horgszbotok, amelyek mr alkalmazhat teleszkpos kivitelben is (csvekbõl ll amelyek sszevannak toldva).


A legkorszerûbb keresztszvsû kevlr anyag horgszbot keresztmetszete.


A horgszboton a zsinr vezetst gyûrûk vgzik, a legnagyobbat ami a nylhez a legkzelebb tallhat n. keverõgyûrûnek nevezzk, amely a zsinr szabad s egyenletel lefutst segti elõ. Az anyaguk rgebben klnfle fmek oxidos bevonatval kszltek, de ezek nem voltak megfelelõek, mivel a zsinr hamar rovtkkat rgott bele, ami hamarosan zsinrszakadshoz vezetett. Ezeket az anyagokat felvltotta a kermia gyûrûsor, ami elsõsorban slya miatt volt kedvezõtlen. A legmegfelelõbb megoldst az n. Fuji gyûrûk jelentettk, a kops elhanyagolhat volt. A botokra val felerõsts szempontjbl is lteznek klnfle gyûrûk, a tmr vegbotokra ltalban ktzõs n. talpas gyûrûk valk, a teleszkpos botokra csves gyûrûk val, amelyeket ragasztssal lehet felerõsteni.


A horgszors:
A zsinr trolsra, valamint feltekeresre van alkalmazva, sõt ma mr komoly fkrendszerrrel rendelkeznek, mikor frasztskor a hal lehzza a zsinrt, a fkezssel is ellenttes irny hzerõt lehet kifejteni. Rgebben trolors jelentette a zsinr trolst, fkrendszerk megbzhatatlan volt. Ezeket felvltotta az n. peremfut ors, amely egy tengelyre merõleges dobra csvli fel a zsinrt, gy hogy egy zsinrelkapkar krkrsen forog a tegelyen.
Korszerû peremfut ors

A 80-as vek elejn megjelent magyarorszgon a tengeri horgszatban elõszeretettel alkalmazott multipliktoros ors, amely zsinrtrol dobja hasonlt a trolorsra, de megbzhatbb fkrendszerrel rendelkezik, csillagfke van. Nagymretû dobja sok zsinrt tud trolni csavarodsmentesen, mivel ellenttben a peremorsval a zsinr nincs a tengelyre merõleges krplyra knyszertve, s csak egy szlvezetõ vezeti a zsinrt ami csak a dobra val egyenletes csvlst szolglja. ttteles meghajtszerkezet mûkdik benne, ami anyit jelent, hogy tetszõleges sebessggel tekerhetjk fel a zsinrt. A multiorsval val dobs nem egyszerû dolog azoknak a horgszoknak akik a peremors hasznlathoz szoktak hozz. A fej feletti lendtst itt el kell felejteni, hiszen gy csak gubancot tudunk elõidzni, a szerelk az orrunk elõtt pottyan a vzbe. A dobst alulrl, kiss oldalrl kell indtani, legyezõ mozgssal, a bot midig a bedobs irnyba mutasson. Haznkban elsõsorban kuttyogatsra, s ndi pontyhorgszatra hasznljk a horgszok.

"Bigfish"elnevezsû multiors

A zsinr:

A hal s a horgszbot kztti kapcsolatot biztostja, ma mr nagyon sok kvetelmnynek meg kell felelnie. Rgebben a XX. szzad kzepn hernyselyembõl szõtt zsinrral horgsztak (fõleg a legyezõhorgszok), karbantartsuk nehzkes volt, mert minden horgszat utn szrtkeretre kellett csvlni, mert klnben a meglehetõsen magas r zsinr tnkrement. Ksõbb megjelentek a mûanyag szlbl kszlt zsinrok, az elsõ prblkozsok nem tkletesre sikerltek, ugyanis flgumi zsinrok kszltek, ami megnylt de nem vltozott vissza eredeti hosszsgra. Igazn tkletes nejlon zsinrokat a 70-es vekben kezdtek el gyrtani, mgejelentek az elsõ mrks zsinrok is mint a DAM, Siglon, Shakespeare. Ezutn nagyzemm nõtte ki magt a zsinrgyrts sok zsinrgyrt tûnt fel a horgszcikkpiacon, jobbnl jobb kondcikkal br zsinrjaikkal. A 90-es vek elejn megjelentek a multifil (tbb szlbl fonott) zsinrok, amelyek forradalmastottk a nagyobb halak horgszatt, a hagyomnyos monofil zsinrokkal szemben a szaktszilrdsg sokszorosra nõtt. egyetlen htrnyuk viszont, hogy kevsb nylnak, ez bizony frasztsnl okozhat komoly gondot, ha a horgsz nem megfelelõen lltja be a fkerõt s a nagyobb hal hirtelen megugrik. Fõleg ndi pontyozsra, kuttyogatsra hasznljk.
A zsinr tulajdonsgai kzl a leglnyegesebb a szaktszilrdsg, a csomtûrs, lgysg, a krnyezeti hatsokkal szembeni ellenllkpessg. A szaktszilrdsg kg-ban megadott rtk, klfldi zsinroknl Font-ban adjk meg (1 Font kb. 0,5 kg). Ez azt jelenti hogy egyenletes terhels hatsra a zsinr a megadott kg rtknl fog elszakadni, persze ez csak irnyad rtk, pldul a zsinr msknt viselkedik szraz llapotba mint nedvesen. Egyes horgszcikkgyrt a termkkn feltntetik a nedves llapotban mrt szaktszilrdsgot is.
A csomtûrs a msik szempont ami fontos egy zsinr kivlasztsnl. ltalnos tapasztalat, hogy a lgy zsinrok csomtûrõbbek mint sprõdebb trsaik, de ennek meg van az ra is mivel ezek az igen lgy zsinrok szernyebb szaktszilrdsggal rendelkeznek. Nagyon fontos a helyesen megkttt csom, mivel a csom gyengti leginkbb a zsinrt. A fonott zsinroknl specilis csomk ktsre van szksg, mivel ezek igen lgy zsinrok.
Fontos szempont a kopsllsg s a krnyezet hatsaival szembeni ellenllkpessg, fõleg nagyobb tavaink, s a folyvizek homokos horgszhelyei "eszik" a zsinrt, a fonott zsinrral nincs gond mivel nem annyira srlkeny. A monofil zsinrok kzl a legkopsllbban a kiss kemny zsinrok. Egyes zsinrokat bevonjk a napsts UV sugrzsa elleni vdõbevonattal, ami jval megnveli a zsinr lettartamt.
sszegzsl: a zsinr vsrlsnl egyszerre teht tbb szempontot kell figyelembe venni.

Az sz:
Anyagt tekintve sokfle lehet, kszlhet fbl (elsõsorban puhafbl pl. balsafa), mûanyagbl, vagy a most divat poliuretn habbl ntve. Egyetlen kvetelmny, hogy megfelelõ bevonattal legyen elltva, fõleg fokozottan rvnyes a fbl kszlt szkra, mivel ezek megduzzadnak vzfelvtel hatsra. Sznezete egyni izls szerint trtnhet, de egy fontos szempontot itt is figyelembe kell venni: a vzbõl kiltsz rsznek a lthatsgt. Klnfle fluoreszkl anyaggal bevont szk ltszanak a legjobban. A sznnek is fontos szerepe van, nagyon jl ltszik nappal az gõvrsre festett sz antennja, viszont szrkletben mr kevss, gy ilyenkor a legmegfelelõbb szn a matt fehr. Cskozssal is kedvezõ eredmnyt rhetnk el, j sszettel fekete-fehr, vrs-fekete, citromsrga-fekete. A lthatsg rdekben, fõleg ha tvolabb van bedobva a szerelk, sokan mûanyag gyngyt is felhelyeznek az sz antennjra, vigyzni kell azonban, hogy a gyngy ne nagy sly legyen, mert ez megvltoztathatja az szra hat felhajterõt.
Az szk terhelhetõsgt grammban adjk meg a gyrt, gy knnyen ki tudjuk vlasztani a legmegfelelõbbet. Pldul egy nagy felhajterõvel br csukzszt akr 20-30 g slyal is lehet terhelni mgis fennmarad a vz sznn, a keszegezõszk szernyebb terhelhetõsgûek 1-15 g -ig terjed az intervallum.
Tpus szerint sokfle szt megklnbztetnk, elsõsorban az a mrvad, hogy milyen halfajra szertnnk vele horgszni.
A ragadozhalakhoz nagyobb mretû szk hasznlatosak, a csuka horgszathoz tmzsi 20-30 g teherbrst, sllõ szs horgszathoz vkonyabb trzsû s kisebb teherbrsak hasznlatosak.
Pontyozshoz, nagyobb keszeg, krsz fogshoz 15-20 g teherbrst hasznljunk, persze sokfle tpus ltezik, ezt a horgszmdszer dnti el. Feltols szs horgszathoz mindig hossz antennj szt hasznljunk, felfektetõs szerelkhez viszon nem olyan fontos a hossz antenna, mivel kapsnl az sz gy is elfekszik a vz sznn. Fõleg jszakai horgszatnl nyjt segtsget a lemezantenns sz, amely trzsbe egy kb. 1cm szles ltalban fehr sznû mûanyag lemez van beleptve. Br mostansg mr elterjedtebbek a vilgt patronok, s mg praktikusabb, a vilgt szk.
Keszegezshesz sokfle tpus s sznezetû szt hasznlhatunk, itt a legnagyobb a mret s sznkavalkd, egy tlagos horgsznak is legalbb 8-10 fle keszegezõszja van. Itt mr a szinezsen s a terhelhetõsgen kvl sok szempontot kell figyelembe venni, pldul: a halfaj, a vz tulajdonsgai, milyen tvol kvnunk horgszni.
Az sz alakjt tekintve lehet hosszks s lehet gmblyded, a hosszks alakt elsõsorban ll, vagy lass folys vizen hasznljuk, a gmblyded formjt gyors folys vizeken, van mg egy specilis forma a krtealak amely univerzlisnak mondhat mind foly, mind llvzre. Mivel mlyebben van a slypontja elõszeretettel lehet alkalmazni szeles idõben. elterjedt mg az n. ceruzaalak sz amit nvnyzettel sûrûn benõtt rszeken hasznlnak, fõleg comp horgszathoz.
Az sznyak formja is fõ vlasztsi kritrium lehet, a vgott nyak szt sima hullmzsmentes vzen hasznljuk (a kaps jobban szrevehetõ), a fokozatosan elkeskenyedõt pedig hullmz vzre alkalmazzuk. jabban elõszeretettel horgsznak nslyos szval, ami azt jelenti, hogy az sztrzs als rszben sly tallhat (lm, vas), ami a dobstvolsg megnvelsben jtszik nagy szerepet.
Halfajok tekintetben, sokfle sz ll a rendelkezsnkre egszen a 1-2 g teherbrs kszzõ sztl egszen a 10-15 g-os folyvzi bolognai szkig.

A horog:
Kezdetben brozbl s vasbl kszlt horgokat hasznltak, amelyeket kovcsolssal lltottak elõ. Forradalmat jelentett a horoggyrts tern, mikor megjeletek az elsõ nemesaclbl kszlt horgok, szvssguk rugalmassguk miatt a legmegfelelõbbek voltak a horgszatra. A szvssgukat a megfelelõ mrtkû rugalmassg mellett gy õriztk meg, hogy a gyrts sorn edzettk a horgokat. Ezeket a horgokat llandan lezni, fenni kellett, hiszen a megmunkls nem tette lehetõv a horoghegy megfelelõen lesre val kialaktst. Azutn megjelentek a lzerrel megmunklt hegyû aclhorgok, amiket mr nem kellett fenni annyiszor.
Manapsg a magas szntartalm aclbl kszlt n. karbonhorgok kpezik a horogfajtk zmt, ezeket klnleges gyrtstechnolgival lltjk elõ, ezeket a horgokat lezni nem kell mivel a hegy kialaktsa kmiai ton trtnik s tkletesen sima felletet produklnak, rugalmassguk szvssguk mindenek feletti.
A horgok kivlasztsnl bizonyos szempontokat figyelembe kell venni, elõszr is, hogy milyen halfajra horgszunk. Bks halak horgszatnl ltalban nagy blû horgok az elterjedtebbek, a bõ blû horognak a clja, hogy ki ne szakadjon a hal puha szjbl. Ragadoz halakhoz ltalban hossz szr kis blû horgok a hasznlatosak, ebben az esetben viszont a horognak kemnyen be kell hatolni a hal csontos lkapcsba, s ehhez nagyobb erõt tudunk kifejteni hosszirnyba egy hosszszr horoggal. A versenyhorszok ltal hasznlatosak az n. szaklnlkli horgok amelyek megknnytik a kisebb rzkenyebb csalik feltûzst (rvasznyoglrva), valamint a hal levtelt a horogrl.
A horog mrett a horgszcikkgyrtk egysgesen szmozssal jellik, mgpedig gy, hogy a horog mretvel fordtottan arnyos szmozssal. Pldul a legkisebb horgok a 26-os, 24-es, 22-es ezeket kszzshez, valamint egyb aprhalak fogshoz hasznljuk. A 10-es 12-es mretût nagyobb keszegflk, kisebb bks halakhoz, a legnagyobb horgokat /0- val jellik. pldul 1/0- s, 2/0-s, 7/0-s (htnulls).
Megklnbztetnk mg fles illetve lapks horgogat (a zsinr felktse klnbzõkppen trtnhet).
Egyg, ktg s hromg horgok vannak forgalomban, a kt- s hromgt a ragadozhalak horgszatnl hasznljuk.
Forgk, kapcsok, karabnerek, drtelõkk:
Egszen apr horgszeszkzk kz tartoznak, de legalbb olyan fontosak, mivel ezek tartjk a kapcsolatot a szerelk kztt. A forgkapcsok kzl ltezik, kt s hromg, a hromgt ltalban oldalszerelkeknl alkalmazzuk, fõleg szs csukzsnl. Fontos a forgkapcsok anyaga, ami lehet fm s lehet valamilyen tvzet, inkbb az olyanokat vlasszuk amelyek kevsb korrodlnak. Napjainkban megjelent a forgkapcsok egy kln tpusa a bell csapgyazott forg, amely mg simbb, zsinrcsavarodsmentes horgszatot tesz lehetõv, fõleg a pergetõhorgszok hasznljk megklnbztetett szeretettel. A karabneres forgkapcsokat akkor hasznljuk, ha gyorsan akarunk szerelket cserlni, itt is fõleg a pergetõhorgszatnl jhet szba. Mindig olyat alkalmazzunk, amelynek a fle elg nagy, s jl zr a kapocs, nagyobb hal frasztsnl ez fontos lehet, hiszen a nagy hal megtallja a szerels leggyengbb pontjt.
A ragadozhalak horgszathoz hasznlatos drtelõkk kztt is szmos fajta ltezik, klnbzõ hosszsgban, anyagban, van olyan amelyiket mûagyaggal vonjk be, ezek ltalban kiss merevek, sprõdek. Az egyik legjobb erre a clra a vandium, illetve wolframszlbl fonott elõke, kellõen lgy s megbzhatan erõs, ha egy kicsit gubancoldik, nmi fradtsggal mg ki lehet egyenesteni. Most divat a kevlrszl, amelyet az ûrhajzstechnikban hasznlnak, rendkvli szvssga miatt elõszeretettel kap helyet a szerelkesdobozokban, egyetlen htrnya hogy a csuka szjban lvõ kis fogakban elakad s gyakran ppen emiatt vesztjk el a zskmnyt.

Kiemelõszk, vghorog:
Ha elrkeztnk a hal megakasztsa utn ahhoz a pillanathoz, amikor a hal elfrad ki kell emelni. Ez ktflekppen trtnik: szkkal illetve a 10 kg feletti sllõ csuka harcsa kiemelshez ltalban vghorgot hasznlnak.
A kiemelõszk lehet sszecsukhat s nem sszecsukhat kivitelû. Az sszecsukhat abbl a szempontbl elõnysebb, hogy knyebb szlltani. A kiemelõszk kivlasztsnl figyelembe kell venni, hogy mekkora halakra hasznljuk. Keszegezshez a hosszabb nyelû kisebb terpesztsû sûrû szvsû szkot hasznljunk. Nagyobb halakhoz ritkbb hlszemû szkot vsroljunk. Egy dolgot meg kell jegyezni, a szkolsnl nem emeljk fel a szkot, hanem a szjt megfogva hzzuk magunk fel, ellenkezõ esetben eltrhet a szk nyele. Minden sikeres horgszat utn ellenõrizzk a hlszemeket, hogy nem szakadtak-e ki, valamint, hogy a nyl nem deformldott el. Manapsg mr fmbõl kszlnek a jminõsgû kiemelõszkok, a versenyhorgszok hasznlnak karbonnylbõl kszlt szerszmot.
A msik eszkz a vghorog, sokan kegyetlen mszroseszkznek nevezik, viszont sokszor fõleg nagyobb harcsk kiemelsnl a legmegfelelõbb eszkz (ha nem kell, senki sem szeret nylklni a hatalmas fogkoszors szjba). Anyaga acl, de nem kemnyre edzett mert az elpattanhat nagyobb erõkifejtsnl. A nyele kszlhet fbl, bambuszbl, fontos hogy a nylhez val rgzts elg stabil legyen. Elõfordul leggyakrabban csnakkal rendelkezõ horgszoknl, T fogantyval elltott vghorog is. A hegyt mindig kszrltessk hegyesre, s ha nem hasznljuk hzzunk r parafadugt, hogy magunkat s mst ne srtsk meg vele.

Mûcsalik:
A mûcsalik az lõ csalikkal szemben valamilyen mestersges anyagbl kszlt eszkzk, amelyek kiss vagy teljes egszben utnozzk a halak tpllkt kpezõ apr llatokat. Anyagukat tekintve kszlhetnek fb, fmbõ, mûanyagbl, gumibl, llati szõrzetbõl stb. A tallkony horgszok a legklnflbb alkotsokat szoktk ltrehozni.
Egyik ilyen s taln leggyakrabban alkalmazott mûcsali a villant, amely a srl kishal mozgst hivatott utnozni, sznezete vltoz, egy dolgot azonban meg kell emlteni bors zavaros mlyebb vzrszeken csillogbb, mg tiszta vzben napstses idõben kiss matt, sttebb sznezetû villantt alkalmazzunk.
A villant kt fõ csoportba sorolhatk:
-Tmolygvillant
-Krforg villant:


A tmolyg villant oldalaz, kiss cikz billegõ mozgssal hvja fel magra a ragadoz figyelmt.

Szles vlasztk tmolyg villantbl


A krforg villant kt fõ rszbõl ll, a tengely s a kanl, a kanl a tengelyen krplyra van knyszertve s gy a tegelyre merõlegesen forog, a hal az oldalvonalval rzkeli a finom rezgseket.


Twisterek, gumihalak:
A nyolcvanas vek kzepn kezdtek magyarorszgon megjelenni a jiggek, amelyek klns alakjukkal felhvtk magukra nemcsak a halak de a horgszok figyelmt, egyesek kszntk szpen nem krtek belõle, mivel ez a szerkentyû gumitestvel feloldotta a hagyomnyos mûanyag horgszdobozt. Sokan viszont annyira megbartkoztak vele, hogy rendre fogjk vele a szebbnl szebb csukkat sllõket, a nagyobbjval a kapitlis harcskat, sõt elg gyakran a bks halak is felveszik.
Horgszat a jiggekkel sajtos mdon trtnik, nem gy mint a villantval, hogy egyenletesen, nha meg meg ugratva hzzuk, hanem a bot lass emelgetsvel, ejtsvel tapogatsszerûen horgszunk. Maga a twister kt fõ rszbõl ll, az lomfejbe nttt horogbl, s gumitestbõl, felszerelse gy trtnik, hogy a gumitestet felhzzuk a horog szrra (rdemes a testbõl kicsit levgni mert gy a farok nem nagyon fog tlnylni a horgon, ezltal kevesebb lesz az res rvgsunk). jabban a twistereket lomfej nlkl is hasznljk, csak a horogszrra felhzva (lebegõ twister). A gumihalaknl ms a helyzet, ott a aclelõkre kell fefûzni a nagyobb mretû mûcsalikat, mozgsuk eltrõ a twisterektõl, farokrszk laptformjra van kialaktva, a vzben val mozgs hatsra a farokrsz jobbra balra csapkod. Ha jl van felfûzve a drtelõkre akkor lethûen utnozza a kishal mozgst. A sznnek itt is fontos szerepe van, nagyon sok ragadoz halunk j sznmegklnbztetsi kpessgekkel br. A sttebb sznûeket nappal tiszta vzben a vilgosabbakat sttedskor, illetve rad zavaros vzben hasznljuk. Csukra balinra ltalban fehr sznût, sllõre citrom s mustrsrga sznût, mg harcsra narancssrga sznût ajnlank.

Twisterek, gumihalak minden mennyisgben


Woblerek, rapalk:
Fbl, illetve kemny mûanyagbl kszlt mûcsalik, mind testalkatuk, mind mozgsuk, mind sznezetk lethûen utnozza a ragadozk tpllkul szolgl halakat. Egyrszes s tbbrszes kivitelben kszlneik, a tbbrszeseket kzpen kapcsolja ssze kt fl. A fejrszen az n. terelõlapka helyezkedik el ami a wobler mozgst teszi lehetõv. Kt vagy hrom hromg horoggal szerelik fel, ezeket kulcskarika kzvettsvel lehet felhelyezni a woblerre. A woblereket kvlrõl szvs festk s lakkrteg vdi, mind az tnedvesedstõl, mind a tûhegyes ragadozfogaktl. Nagyon sok cg gyrt woblereket, Rapala, Nils Master, ABU stb.

Amerikban hasznlatos felszni horgszatra alkalmas woblerek


Az utbbi idõben megjelent egy mûcsali amely elsõsorban balin horgszatra alakalmas nem kis eredmnnyel. A Tsmanian Devil (tasmniai rdg) egy enyhn meghajltott csõbõl, ami a testt alkotja, s a testbõl hosszanti irnyban ktoldalt kill terelõszrnyakbl ll.


A Rapala:
Az 1950-es vekben egy finn mesterember Lauri Rapala (ma mr a hrom fia viszi tovbb a cget) elkezdett foglalkozni azzal a gondolattal, hogy ragadoz halainknak ha lethû mozgs s sznû mûcsalit knlunk fel hatrozottabban kapnak vajon-e. Gondolatait hamarosan tettek kvettk megszlettek az elsõ kzzel faragott, egyedi festsû woblerek. Tesztelte sznk, mretk, dobslyuk, merlsi mlysgk szerint s egy sajtos kdrendszert alaktot ki.
A rapalk megklnbztetse ktflekppen lehetsges, a tulajdonsguk, mretk s a sznsszettelk alapjn. CDJ-9-GFR


Original: Egyrszes, felszni felsz
J: Ktrszes, felsz
CD: Egyrszes, merlõ
CDJ: Ktrszes, merlõ
SR: Egyrszes, mlyretrõ (Shad Rap)
SSR: Egyrszes, mrskelten mlyretrõ
FR: Egyrszes, mlyretrõ, tmzsi alak (Fat Rap)
SFR: Egyrszes, mrskelten mlyretrõ, tmzsi alak
MFR: Egyrszes, mlyretrõ, tmzsi alak, 3cm hossz (Mini FAT RAP)
RATL RAP: Egyrszes, merlõ, tesben apr golyk amik rezonancit keltenek
MAG: Tengeri horgszatra, valamint nagyobb harcsk, csukk horgszatra


Mretket tekintve 3cm-tõl, akr a 20 cm-es nagysgig elõfordulnak, fggõen attl, hogy milyen halfajra horgszunk vele.


Sznezetket tekitve igen vltozatos a paletta, itt is betûkkel adjk meg a sznkdot. A legelterjedtebb sznfajtk.


S:
Hta fekete, oldala ezstsznû, hasa fehr. A egyik leguniverzlisabb Rapala, a ragadozk fõ tpllkt a kszt utnozza.
G:
Hta fekete, oldala aranysznû, hasa fehr. Pontyot, bodorkt, compt utnoz. Kiss borult idõben, nem tl mly vzben eredmnyes.
B:
Hta kzpkk, oldala ezstsznû, hasa fehr. Tulajdonkppen heringet utnoz. Mly vzben, ksõ õsszel, vagy tavasszal fogs. Nagyobb mretben (15 cm) kivl harcsacsali.
P:
Sgrmints sznezetû, az egyik legjobb folyvzi sllõzõ Rapala, de eredmnyesen csukzhatunk vele.
RT:
Szivrvnyos pisztrng utnzat, fõleg patakokban pisztrnghorgszatban vlik be.
SD:
Hta fekete, oldala gyngyhzfnyû pikkelymints, hasa fehr. Szivrvnyos klt utnoz. Kissebje sllõre, nagyobbja csukra, harcsra fogs.
CW:
Az elõbbinek barns, aranytnus vltozata. Bors idõben, valamint jszaka alkalmas az SSR 7 CW vltozata felsznkzeli sllõzsre, a Balatonon az egyik legjobb sllõzõ Rapala. Csukra, harcsra nagyobb darabjai alkalmasak.
GFR:
Fluorpiros ht, aranysrga oldal, fehr has. jszakai felsznkzeli pergetsre alkalmas, sllõre, harcsra.
SFC:
Fluorsrga ht, ezsts oldal, fehr has. jszakai mlyvzi pergetsre alkalmas, elsõsorban sllõre.
RH:
Ezstfehr testû, piros fejû Rapala. Csukzni lehet vele eredmnyesen.
GR:
Zld ht, srga oldal s has, cirmos fekete mintzattal. Elsõsorban tengeri horgszatra alkalmas, de csukzni is megfelel.


Most nhny eredmnyes Rapalatpus:
J-7-S: Univerzlis tpus, sllõre, csukra, nagyobb balinra bevlt. Mivel felszni Rapala ezrt ritkn akadunk el vele.
J-9-GFR: jszakai felsznkzeli harcsk, s nagyobb sllõk bevlt woblere.
J-7-P: Az egyik legkivlbb sllõcsali, de a harcsa is elkapja.
SR-9-SD: Mlyvzi harcsacsali, akadban ritkn marad benne, mert hossz nyelve miatt kipattan az akadbl, sokan mg egy kicsit slyozzk.
MFR-3-S: Idelis jszkeszegre, domolykra, tmzsi alakjnl fogva knyebb vele nagyot dobni.
SSR-7-CW: llvzen, jszaka a felsznkzelben sllõzsre hasznljuk.

Gazdag a vlasztk a Rapalkbl


Mûlegyek:
Fõleg a pisztrng s pr horgszatnl alkalmazott mûcsalik, de az utbbi idõben elõszeretettel hasznlatosak balin, jsz s domolyk valamint vrsszrnykeszeg horgszatnl. Egyg horogra ktik klnfle llati s szintetikus anyagokbl. A legklnflbb vltozatokat hoznak ltre a barkcsol horgszok.
Megklnbztetnk szraz, nedveslegyeket, nimfk(rovarlrvk) valamint streamereket (kishalat utnz fantzialgy nagyobb mretben).
A szrazlegyeket vztasztanyagbl kszthetjk s a vzfelsznen tncoltatva knljuk fel. Anyaguk legtbbszr madrtoll leggyakrabban a kacsnak a faggymirigy krnykn lvõ tollakat hasznljk lgyktsi clra.
A nedveslegyek a vzben rgta sodrd rovart hivatottak utnozni, itt mr nem szksges vzben felsz anyagokat hasznlni.
A nimfk a vzben lõ rovarlrvk (tegzesek, krszek) utnzata, ltalban lmot, vagy rzhuzalt tekernek a horogszrra a mûlgy ktsnek elsõ fzisban, ez szogltatja a slyt amitõl a lgy lemerl.
Streamerek nagyobb mrteû fantzialegyek, amelyek kishalat utnoznak, ezeket gyakran kt s hromg horogra is szoktk ktni. Ezeknek a legyeknek a sznk a legklnbzõbb, a citromsrgtl az ibolyasznig mindenfajta megtallhat.


Nhny tpus ami igen bevlt:
Alexadra: Testt a pva csillog tollbl ktik, piros gallrral s fekete farokkal. Sok pisztrngosvzbõl kitiltottk, mert az llomnyt jelentõsen meg lehet vele tizedelni.
Mayfly: Mjusi lgy, barna sznû apr kis mretû horogra ktzik.
Gammarus: Tsks bolharkot utnoz, pisztrnghorgszatban az egyik favorit. Ktshez rzdrtot hasznlnak, amit egy horogszrra (a horogbl kzepig) felhznak, igy az meghajlik. Majd erre ktik a nimft.
Palmerek: Hernyt utnz szrazlegyek. Pisztrng, valamint vrsszrnykeszeg horgszatnl alkalmazzk. Sznezetk a fehrtõl a feketig vltozhat.

Vltozatok a mûlegyekre


Vgezetl horgsztrsainknak egy kis segtsget szeretnnk nyjtani a felszerels kivlasztsnl, gy nhny halfajra specilisan sszelltott szerelket mutatunk be.
Halfaj Bothossz Dbsly Akci Orsmret Zsinrmret
Keszegflk, kisebb testû halak 4.00-15.00 m 5-25 g A 20-30-as 0.08-0.18 mm
Nagyobb testû bks halak 3.00-3.50 m 25-50 g C 40-50-es 0.30-0.40 mm
Pergets kisebb testû halakra 2.40-3.30 m 20-60 g B 40-es 0.20-0.30 mm
szzs, mrtogats, twisterezs csukra, sllõre 3.00-4.50 m 40-80 g B 40-50-es 0.25-0.30 mm
Ragadozkra akadlyos terepen 3.50-4.00 m 50-100 g B 50-60-as 0.35-0.45 mm
Kuttyogats, ndi pontyozs 1.80-2.50 m 250-500 g B multipliktoros ors fonott 0.30-as

 
ra
 
Ltlak

cam

 
Szmll
Induls: 2007-01-07
 
Feeder Akadmia
 
Bojlis praktikk,trkkk
 
SBS bojlireceptek
 
tletek,praktikk
 
Online jatkok
 
Naptr
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Videk

Dme Gbor j filmbemutatja: wmv, 74MB 

A legnagyobb Palotson kifogott tkrponty!:
wmv, 40MB

A parittys technika rszletes bemutatsa…
:
wmv, 87MB

 
Akvarisztika
 
Teljes jtkok letltse
 
Kapcsold linkek

 

Horgszlap  

 

 

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!