A tiszai ladik
A Haldord csnakpt frumainak meg-meglendl forgalma arra enged kvetkeztetni, hogy j nhnyan reznek kedvet sajt vzi jrmvk elksztsre. Arra ugyan nem vllalkozom, hogy komplett ptsi lerst adjak kezkbe, csupn megprblom vgigkalauzolni az olvaskat egy tipikus tiszai ladik elksztsnek folyamatn, mikzben nhny ellesett mhelytitokkal is igyekszem a csnakptk segtsgre lenni
Mint a vilgon semmi ms, gy a csnakok sem tartanak rkk. Szomoran kellett tapasztalnom, hogy az utbbi nhny vben egyre komolyabb tatarozsra szorul reg ladikom az idn vgrvnyesen megadta magt. Feneke itt-ott korhadsnak indult, mr nem lttam rtelmt a tovbbi toldozs-foldozsnak.
|
Egy id utn hibaval a javtgats
|
Tizenkilenc vet szolglt alattam a derk vzi jrgny, amit onnan tudok ilyen pontosan, hogy a lnyommal ppen egyids. Csak ht ami egy lnynak a legszebb kor, az ladiki mrcvel mrve mr matuzslemnek szmt. Summa-summarum, a tavaszi rvz rkezse eltti napokra temezett karbantarts sorn kiderlt, hogy kr volna r a ktrnyt pazarolni, jobb lesz jat vsrolni, vagy csinltatni helyette. A sajt kivitelezs gondolata is megfordult a fejemben, de nem akartam a kocsit olyan hossz idre szmzni a garzsbl, sem a kert pzsitjt csatatrr vltoztatni. Br fr-farag embernek tartom magam, azzal is szmot vetettem, hogy gyakorlat nlkl kockzatos vllalkozs hozzkezdeni egy ilyen munkhoz, radsul a szabadidm is vges. gy megltogattam nhny szmtsba jv mestert, s vgignztem pr referencia-csnakot. Egyiknek a formjval, msiknak az anyagval nem voltam kibklve, egyikben sem lttam azt, hogy a rgi, jl bevlt darab helybe lphetne.
ppen ladiknzben voltam Mrtlyon, amikor sszefutottam Szab Lszl asztalos-csnakksztvel. Az t szln diskurl frfiaktl tbaigaztst krve kiderlt, hogy egyikk maga a mester. Elmondtam az elkpzelseimet, megtetzte a sajt tapasztalataival. Nem sokat kellett magyarzkodni, hamar kiderlt, hogy rtnk egyms nyelvn. A mester bartsgos, kzlkeny embernek bizonyult, pr perc mlva mr a kzs ismersket soroltuk egymsnak a mhelye fel tartva. „Ez lesz az”, gondoltam, amint a mhely udvarn tli pihenjket tlt, felfordtott ladikokra pillantottam. Az ismers formj csnakok jellegzetes, mrtlyi halszladik mintra kszltek. Egy ehhez hasonlrl vettem le a mretet annak idejn az els csnakomhoz is. Mieltt elbcsztunk, megkrtem Szab urat, hogy vgjon nekem a hulladkokbl nhny lcet, mert szeretnm a leend ladikom modelljt elkszteni. Krd pillantsn lttam, hogy hiszi is, meg nem is, de nyilvn tallkozhatott mr egy-kt fura figurval, mert sz nlkl vgigtolt egy pr lcet a krfrszen, s azzal vltunk el, hogy mire levonul a nagy vz, kszen lesz a ladik is.
Ha a mester nem is, az rvz sajnos alaposan prbra tette a trelmemet, de gy legalbb volt idm a kis makett elksztsre. Legkzelebbi tallkozsunk alkalmval mr a modellt is vittem mutatba, hogy valami ilyesmit szeretnk. A mesternek a homlokra szaladt a szemldke, s elismeren mustrlta mvemet. Az pl bizalom jegyben kzsen vlogattuk ki a vrsfeny deszkk javt, s abban is megllapodtunk, hogy elviseli, hogy fnykpezgppel lbatlankodok krltte, mikzben a ladikot pti.
Amikor a megbeszlt idpontban tallkoztunk, az elmunklatok mr kszen voltak. A bels oldalukon legyalult fenkdeszkk sszevlogatva, kivgva fekdtek a bakon, s ppen az akcfa bordkon vgezte a mester az utols simtsokat.
|
A bordkat a fenk s oldalak dlsnek megfelel szgbe kell gyalulni
|
Amg a Szab r keze alatt jrtak a szerszmok, a gyakorlati szemlltets mell bsges szbeli kiegsztst is fztt. Megtudtam, hogy valaha a helyi halszoktl leste el a mestersg fogsait, s mr vtizedek ta pti a bevlt minta szerinti csnakokat.
Az Als-Tisza vidkn hasznlt ladikok rendszerint szimmetrikusan felhzott orral s farral kszlnek. Alapanyagnak legjobb a vrsfeny, vagy az erdei- (ms nven borovi) feny. Lucfenybl, st nyrfbl is lehet ppen ladikot csinlni, de szmolni kell azzal, hogy kzel sem lesz olyan tarts, mint a tmrebb, gyantval titatott fbl val csnak. A vrsfeny klnsen jl brja a vizet, amit Velence vrosnak tbb vszzada clpkn ll hzai is tanstanak.
A collos deszkt csak a bels oldaln gyalulja meg, hogy kvlrl jobban tartson rajta a ktrnyozs. Ami a hosszsgot illeti, ltalban 5-6 mteresek ezek a ladikok. A rvidebbek 3, a hosszabbak rendszerint 4 bordval kszlnek. A bordk kztti rszen a fenkdeszkk lecspett fej szgekkel vannak egymshoz erstve, hogy hajltskor, s hasznlat kzben ne hagyjk el egymst. Az n csnakomnl elre kifrt lyukakba 4 mm-es rozsdamentes stifteket raktunk szg helyett, br a mester szerint kr aggdni, a szg is kitart addig, ameddig a ladik.
Ami a fenk szlessgt illeti, 90 cm krlit tart idelisnak, de ez attl is fgg, mit ad ki az 5 szl deszka. Ha tbb 1-2 centivel, nyilvn nincs sok rtelme elvgni. Ezrt a bordk vgleges mrete is csak a fenk sszelltsa utn derl ki.
Az sszelltott fenkdeszkra fel kell rajzolni a szabsmintt. Elszr a kzpvonalat, majd a bordk helyt jelli meg, majd a bordk, valamint a far-s orrtke vgeit egy-egy flig bevert szggel tzi ki. A szgek mell hajltott lc jelli ki a fenk vt, amit berajzol, s kivgja. Ezutn szgeli fel az elre berajzolt helyekre a lapolssal sszeillesztett, sarokvassal erstett bordkat.
|
A fenk a rszgelt bordkkal
|
A fenkdeszkk nem illeszkednek hzagmentesen, hiszen helyet kell hagyni a faanyag dagadsnak is. Hogy egyenletes legyen a rs, frsszel vgig szoktk vgni a deszkk kzt.
|
A feneket a bordk dlsszgnek megfelelen krl kell gyalulni, s jhetnek r az oldalak
|
|
Elszr a fenkhez illeszked, als deszkkat teszi fel, s szgeli a kt kzps bordhoz, ezt kvetik a fels oldalpalnkok
|
|
Az oldalpalnkok – a fenkdeszkkhoz hasonlan – lecspett fej szgekkel vannak egymshoz rgztve
|
Ezutn jn az egyik dnt lps, a fenk vnek kialaktsa. Vannak folyamatosan velt fenek csnakok, de az n mesterem a sima fenekt rszesti elnyben. A mrtlyi halszok az ilyet szerettk, mert gy tartottk, hogy jobb a fekvse, stabilabb, s haladsabb vele evezni, kevsb „tolja” a vizet. Ennek megfelelen a fenkdeszkt s az oldalpalnkot egymshoz szgeli azon a szakaszon, amit egyenesnek akar hagyni, s csak ezutn kezd hozz a fenk felhajltshoz. A hajlt clszerszm egy vaskeret, ami ktoldalt s alul csavaros szort pofkkal van felszerelve.
|
Amikor a borda vge a megfelel magassgba kerl, hozzszgeli az oldalakhoz, s gy folytatja a hajltst
|
|
Az orrtke „fle” al szortja az oldaldeszkkat…
|
|
… ezzel a csnaktest felveszi vgleges alakjt
|
|
A bordk sarkai ki vannak vgva, hogy tfolyhasson rajtuk a vz
|
Htra van mg a deszkk tallkozsnak szigetelse, amit manapsg lemezcskok rszgelsvel vgeznek. Horganyzott, festett Lindab tetlemez hulladkot hasznl a mester, ez vlt be legjobban. Al tbbrteg jsgpapr kerl, amit a deszkk kztti rsen becsurg kence fog titatni, s megvni a korhadstl. A lemezt szgels eltt rdemes egy lyukasztval kilyuggatni, gy knnyebb lesz a szgels.
|
Elszr nhny szggel a helyre igaztja, majd „vgigvarrja” a lemezcskot
|
Mteres darabokban kerl fel a lemez a deszkra, s mint megtudom, ez sem vletlen. A fa dagadsa miatt nem clszer sszefgg lemezt hasznlni, mert a fa s fm eltr mozgsa elbb-utbb a csnak szivrgshoz vezetne.
|
Oka van annak is, hogy a szgek felvltva jobbra-balra dlnek. Ha egy vonalban
|
|
ppen olyan lett, mint a modell!
|
A lemezels utn mr csak az apr munkk, lsek, orrkarika stb. felszerelse s a mzols maradt htra. A bels rszt s a fels oldaldeszkt Xylamon–Cellkolor–lenolaj elixrrel, a feneket s az oldal vz alatti rszt pedig ktrnnyal kezelte a mester. A fenk bels, bordk kztti rsze szintn kapott a ktrnybl. Mivel ide gyis lbrcs kerlt, nem fog semmit sszekenni.
|
Az utols simtsok…
|
|
… s vgl a vzrebocsts!
|
Egy jonnan elkszlt csnaknl nem lehetne zokon venni, ha szivrogna bele a vz, de ebbe egy csepp nem sok, annyi se folyt bele, ahogy vzre tettk. A vrakozsomnak megfelelen nagyon stabil alkotmnynak bizonyult, nem billeg, s a lapos fenknek ksznheten az orrt se emelgeti az evezcsapsokra. Akr kt ember is killhat az oldalra, akkor is messze van a felborulstl. Vgan belefr az egsz csald, de magnyos horgszatnl is jl jn a tgassga, knyelme. Nagyon tetszik, legszvesebben ki se szllnk belle :-) |